Aybros Psikoloji - İzmir Psikolog ve Danışmanlık - Hızlı Menü

İletişim

Alsancak Psikolog

İzmir Alsancak Psikolog...

Alsancak Psikolog

İzmir Alsancakta tavsiye edilen psikolog, pedagog, aile terapisti ve psikoterapistler. Psikolojik danışmanlık kurumu arayıp psikolog desteği için tıklayınız

Alsancak psikolog” arayan ve psikolojik desteğe ihtiyaç duyan bireylere yönelik terapistinizi / danışmanınızı seçerken neleri göz önünde bulundurmalısınız, psikoterapiye başlamadan önceki aşamada nelere dikkat edilmeli bunlara değindiğimiz yazımızla karşınızdayız.

Alsancak Tavsiye Edilen Psikologlar

Madde madde sunacağımız makalemizde Alsancak’ta psikoterapist seçme aşamasında ”psikologumu neye göre, nasıl seçmeliyim?”, ”psikolog ve pedagog ayrımı nedir”, ”aile terapisi”, ”psikolojik danışma ve terapi”, ”Alsancak seans ücretleri”, ”Alsancakta tavsiye edilen psikolog nasıl bulabilirim” gibi sorularınıza cevap verdik. Faydalı olması dileğiyle, başlayalım!

Uzmanlarımız

Psikolog Esra Tunç

İzmir Psikolog

Psikolog Esra Tunç Profil Detay

Psikolog Furkan Yılmaz

İzmir Psikolog

Psikolog Furkan Yılmaz Profil Detay

Psikolog Merve Evyapan

İzmir Psikolog

Psikolog Merve Evyapan Profil Detay

Psikolog Merve N. Durukan

İzmir Psikolog

Psikolog Merve N. Durukan Profil Detay

Psikolog Vera Aslan

İzmir Psikolog

Psikolog Vera Aslan Profil Detay

Alsancak’ta psikologumu nasıl seçeceğim?

Psikolojik destek almak isteyen bireylerin, çiftlerin ya da çocukları için destek almak isteyen ebeveynlerin kafasını kurcalayan soru: uzmanımı nasıl seçeceğim? oluyor. Alsancak Psikolog ve Psikolojik danışmanlık alacağınız uzmanı seçerken sektörde bir yer etmiş mi, daha önce bu uzmandan destek alan kişilerin düşünceleri ve yorumları, uzmanın sizin almak istediğiniz destek alanında hizmet verip vermediği, deneyimi, mezun olduğu okul ve sertifikaları gibi birçok kıstası araştırmanız faydanıza olacaktır. Örneğin evlilik ve çift danışmanlığı almak istiyorsunuz. Aşamadığınız problemler var, bir türlü çözemediğiniz sorunlar süregeliyor. Artık bu bilinçle ilişki – çift terapistliği alanında çalışan bir uzmana başvurmalısınız. İlişki dinamiklerini iyi bilen, iletişim sorunlarına hakim ve çiftlerde aktif olarak değişim yaratabilecek bir terapist seçilmeli.

Psikolog nedir Pedagog nedir?

Psikolog, üniversitelerin Psikoloji bölümünü bitiren ve diploması olan uzmanlardır. Pedagoglar ise gerek psikoloji gerek psikolojik danışmanlık bölümlerinden mezun olan ve çocuk psikolojisi alanında çalışan, kendini bu alanda yetkinleştirmiş kişilere denir. Alsancakta çocuk psikoloğu arıyorsunuz diyelim. Bu noktada alanında uzman tavsiye edilen psikolog seçmeniz uygun olacaktır. Yetişkin, bireysel terapi, evlilik-çift terapisi, aile terapisi gibi alanlarda psikologlar tercih edilmelidir.

Pedagoglar yani çocuk psikologları çocuk yaş grubunun yanında ergenlerle de ilgilenmekteler. Dolayısıyla Alsancakta ergen terapisi için yine bu uzmanlık alanı tercih edilmelidir.

Alsancak Aile Terapisi

Birey temelinden ziyade aile içinde anlaşmazlıklar, iletişim problemleri, ebeveyn-çocuk, ebeveyn-ergen çatışmaları, aile krizleri(fertlerden birinin ayrılması, kaybı gibi) sorunlarda danışılması gereken psikolojik danışmanlık alanıdır. Aile terapisti meslekte deneyim sahibi olmuş, her yaş grubunu temel seviyede bilen, kişiler arası iletişime hakim bir uzman olmalıdır. Aile terapilerinin süresi bireysel danışmalardan daha uzun sürebilmektedir. Bunda birçok dinamikle aynı anda ilgilenmesi, kişi sayısının fazla olması etkilidir. Aile terapisti hizmetimiz için burayı tıklayarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Psikolojik Danışma ve Terapi

Temel bakımdan aynı kapıya çıkan 2 hizmet türü. Fakat teorik olarak ayrımları, psikolojik dnaışma süreci görece daha hafif problemlerde, daha kısa süreli, yönlendirilmeye ve bilgi almaya açık danışanlarla uzman arasında geçen sürece verilen isimdir. Soru – cevap ağırlıklı olabilir. Genellikle yakın zamanda çözümlenememiş, işin içinden çıkılamamış durumlarda başvurulan yöntemdir. Terapi ise daha ağır sorunlara sahip bireyler tarafından başvurulan, psikopatolojiyi içine alan, tedavi yöntemleri diyebileceğimiz ruhsal sağaltım mekanizmalarını barındıran, klinik psikoloji çalışma alanıdır. Örneğin major depresyon ya da panik atak tedavisi için bu hizmet alanı tercih edilmelidir. Fakat bireyin panik atakları henüz başlangıç aşamasındaysa, yaşamı tam anlamıyla etkilemeye başlamamışsa, tam bir tehdit algısı yaratmıyorsa kısa bir psikoeğitim ve birkaç seanslık çalışmayla üstesinden gelinebilir. Bu örnekte görüldüğü gibi psikoterapiye ihtiyaç duyulmayabilir, psikolojik danışma yöntemiyle çalışılabilir. Kurumumuz AyBros Psikoloji bünyesinde Alsancakta psikolojik danışma ve terapi hizmetlerinin ikisini de uzman ekibimizle vermekteyiz.

Psikolojik Danışma ve Terapi Süreci Nasıl İşliyor?

İlk seansta tanışıldıktan sonra danışmanın sebepleri, hedefler belirlenir. Her durum farklı olmakla beraber terapist nasıl ilerleneceğine dair bir şablon belirler ve hangi yaklaşımın en uygun olduğunu seçer. Örneğin belirli durumlarda kısa süreli çözüm odaklı terapi yeterli olurken bazı patolojilerde psikodinamik yaklaşım ya da hipnoz gibi yaklaşımlar uygun bulunabilir. Yani sorunların çözümü için en uygun yol bulunur ve sürece başlanır.

Diğer taraftan danışanın izni olmadan hiçbir surette üçüncü kişilerle seans odasındaki bilgiler paylaşılmaz. Gizlilik esastır.

Alsancak Psikolog Seans Ücretleri

Alsancak psikolog ücretleri için birçok birey kurumları aramakta ve internetten araştırma yapmakta. Psikolog ücretleri birçok farklı kıstasa göre değişim gösterebiliyor. Uzmanın deneyimi, çalışma alanları, bulunulan semt, verilen hizmet başlıca ücrette farka sebep olan unsurlar. Örneğin Menemen ilçesi ile Mavişehir ilçesindeki ücretlerin farklılık gösterdiğini biliyoruz. İzmir’de de psikolojik danışmanlık kurumları Alsancak, Bostanlı, Karşıyaka ve Mavişehir semtlerinde başlıca bulunduğu için bu semtlerde ücretler deneyimli uzmanların da bulunmasıyla diğer ilçelere göre yüksek seyredebiliyor. Belirli bir ücret aralığı verirsek örneğin Alsancak psikolong seans ücretleri 200 tl ile 350 tl arasında değiştiğini söyleyebiliriz.

Alsancakta tavsiye edilen psikolog nasıl bulabilirim?

Psikolojik danışmanlık için bir yola girilecek fakat kiminle olacağını nasıl seçeceksiniz önemli olan bu. Bunun için uzmanınızı / kurumu araştırmanız gerekmekte. Başarılı ve önde gelen uzmanların ve kurumların profesyonel bir sitesi muhakkak vardır, olmalı da. Haklarındaki bilgileri, mezuniyetleri, çalışma alanları, geçmiş başarıları, iletişim&bilgi alma sistemleri mutlaka bulunmalıdır. Şeffaf ve ulaşılabilir olmak hem danışan adaylarına güven vermekte hem de kendine güvenin bir göstergesidir.

Uzmanı seçerken daha önce kendisinden hizmet alan danışanların yorumları okunabilir. Hangi alanlarda hizmet alınmış, hakkında neler söylenmiş, tutumu, yaklaşımı nasıl bunlar öğrenilebilir. Her ne kadar deneyim ve yetkinlik önemli olsa da insanlara yaklaşım, sıcak bir tutum danışanın kendisini rahat hissetmesi bakımından önemlidir.

Alsancak psikolog seçme aşamasıyla ilgili bilmeniz gereken herşeye değindiğimiz yazımızın sonuna geldik.
Bizi arayarak kurumumuzdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

İletişim Kurun

Bir Psikoloğa mı İhtiyacınız Var ?

Bizi Arayın, Alanında Uzman Psikologlarımız Sizlere Yardımcı Olsun!

İzmir Pedagog, İzmir Psikolog ve Danışmanlık alanlarında hizmetinizdeyiz!

English Turkish