Aybros Psikoloji - İzmir Psikolog ve Danışmanlık - Hızlı Menü

İletişim

Bostanlı Psikolog

Bostanlı Psikolog uzmanları insanlara farklı türde...

İzmir Bostanlı Psikolog

Bostanlı Psikolog uzmanları insanlara farklı türde hizmetler sunarlar. Bu hizmetlerden bazıları Danışmanlık, Psikodinamik psikoterapi, Değerlendirme ve Tanılamadır. Farklılıklarını ve benzerliklerini anlamak için her birini sırayla tartışalım.

Bostanlı Psikolog uzmanları insanlara farklı türde hizmetler sunarlar. Bu hizmetlerden bazıları Danışmanlık, Psikodinamik psikoterapi, Değerlendirme ve Tanılamadır. Farklılıklarını ve benzerliklerini anlamak için her birini sırayla tartışalım. Bugün psikologlar tarafından kullanılan psikoloji hizmet türlerini de tartışacağız. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin. İki Tür terapi bulunmaktadır:

  • Danışmanlık
  • Psikodinamik psikoterapi

Bu makale ayrıca danışmanlık ve psikodinamik psikoterapi arasındaki farkları da açıklayacaktır. İki terapi türü arasında birçok fark vardır.

Danışmanlık

Depresyon, kaygı veya bir dizi başka duygu yaşamış olsanız da bir psikolog bu sorunları belirlemenize ve bu sorunlara yönelik çözümlere yönelik çalışmanıza yardımcı olabilir. Bu hizmet genellikle hedefe yöneliktir, bu nedenle danışmanlığa geldiğinizde hedeflerinizi bilmek önemlidir. Danışman ayrıca stresi yönetmenize, bir ana dal seçmenize ve daha olumlu bir yaşam görüşü için çalışmanıza yardımcı olabilir. Birçok psikolog çok çeşitli sorunları tedavi ederken, birkaç yaygın danışma türü vardır.

Çoğu psikolog, hastaları tedavi etmek için teorik bir yaklaşım kullanır. “Seni daha iyi hissettirmek için ne yapabiliriz?” gibi sorular sorabilirler. “Neden bu kadar stresli hissediyorsun?”. Psikologlar hastalarına yardımcı olmak için pratik ve teorik tekniklerin bir kombinasyonunu kullanır. Bir tür pratik terapi Bilişsel Davranışçı Terapidir. Bu tekniklerin her ikisi de insanların yaşamın sorunlarıyla başa çıkmasına yardımcı olmayı amaçlar.

Danışmanlıkta uzmanlaşan psikologlar, normatif beceriler geliştirmeye ve zihinsel sağlık ve sosyal zorlukları ele almaya odaklanır. Her yaş ve kültürle çalışırlar ve çeşitli terapötik yaklaşımlar uygularlar. Genellikle özel muayenehanelerde, okullarda, devlet kurumlarında ve danışmanlık uygulamalarında çalışırlar. Bazıları hastanelerde çalışıyor. Diğer ortam türleri, gruplarla çalışmayı içerir ve genellikle insanların afetler ve diğer sorunlarla başa çıkmasına yardımcı olur. Psikologlar, bireysel danışmanlığın yanı sıra kriz yönetimi, afet yönetimi ve psikolojik bozuklukların değerlendirilmesi konularında da uzmanlıklarını uygularlar.

Danışmanlar ve psikologlar, insanların duygusal sorunlarla başa çıkmasına yardımcı olabilirken, ilaç yazma yetkileri yoktur. Bununla birlikte, psikiyatristler ve ruh sağlığı hemşiresi pratisyenleri ilaç yazabilir ve daha olasıdır. Ancak bazı danışmanların doktora dereceleri vardır ve belirli bir alanda uzmanlaşırlar. Eğitim türü ne olursa olsun, psikoloji eğitiminin faydalarını bekleyebilirsiniz.

Psikodinamik Psikoterapi

Pek çok psikolojik hizmetin kökleri, bilinçaltının bir kişinin yaşamının gidişatını belirlediği felsefesinde yatmaktadır. Psikodinamik teoriler, bilinçdışı ve kişiler arası ilişkilerin işleyişini açıklamaya çalışır. Kullanılan psikoterapi tarzı ne olursa olsun, bazı teknikler her zaman psikodinamik olacaktır. Örneğin, madde bağımlılığı bozukluklarından mustarip hastalarla çalışan herhangi biri, inkarın gücünü psikodinamik bir savunma olarak anlar. Benzer şekilde, hastaların olumsuz tepkileriyle karşılaşan danışmanlar, aktarım anlayışını yararlı bulabilirler.

 

Psikodinamik psikoterapi, bir psikolog, bir kişinin sorunlarıyla çalışmasına yardımcı olmak için bu yaklaşımı uygular. Hastanın iç dünyasını keşfetmeyi ve en kişisel ve zor duygularını paylaşmalarını sağlamayı içerir. Psikoterapistler, bir kişinin söylemek istemediği şeyleri dinlemek ve ipuçları için beden dilini okumak üzere eğitilmiştir. Bu tür terapi, bir kişinin kendi iç kaynaklarını belirlemesine ve etkili iletişim stratejileri geliştirmesine yardımcı olabilir.

Psikodinamik terapinin birçok uygulayıcısı belirli alanlarda uzmanlaşmıştır. Örneğin, psikodinamik terapinin kısa formları, madde bağımlılarının değişen algıları nedeniyle, madde bağımlılığından mustarip kişiler için uygun değildir. Psikodinamik terapistler bu danışanlarla geleneksel uyuşturucu ve alkol tedavi programlarının yanı sıra çalışabilirler. Bazıları aynı zamanda bir arada var olan bozuklukları olan insanlar için tek terapist olarak hizmet eder. Kısa psikodinamik terapinin ayrıntılı açıklamaları aşağıda yer almaktadır.

Psikodinamik terapinin temel amacı öz farkındalık ve içgörüdür. Bunların semptomları çözmek için mekanizmalar olduğu düşünülmektedir. Hastanın geçmişi, bugünü ve geleceği ile nasıl başa çıkacağını öğrenmesine yardımcı olur. Duygularını neyin tetiklediğini belirleyerek ve sağlıklı tepkiler geliştirerek, psikodinamik terapi, çeşitli zihinsel sağlık sorunlarından iyileşmek için etkili ve oldukça etkili bir yaklaşımdır. Psikodinamik terapinin başka birçok faydası vardır.

Psikolojik İlkeler

Mesleki/örgüt psikologları, verimliliği, sağlığı ve çalışan memnuniyetini artırmak için örgütlere psikolojik ilkeler ve araştırma yöntemleri uygular. Bu psikologlar genellikle kurumsal dünyada çalışırlar ve üst yönetime organizasyonel gelişim ve personel alımı konularında tavsiyelerde bulunurlar. Rehabilitasyon psikologları, fiziksel olarak zorlanmış bireylerle ve iyileşenlerle çalışır. Bostanlı Psikolog hizmetleri konusunda oldukça işlerinde uzman bireyler ile çalışmalarını yürütmektedir. İlk olarak insan ve ruh sağlığına öncelik vererek hizmetlerini gerçekleştirmektedirler. Hasta memnuniyeti olarak çok fazla olumlu yoruma sahiptirler.

 

İletişim Kurun

Bir Psikoloğa mı İhtiyacınız Var ?

Bizi Arayın, Alanında Uzman Psikologlarımız Sizlere Yardımcı Olsun!

İzmir Pedagog, İzmir Psikolog ve Danışmanlık alanlarında hizmetinizdeyiz!

English Turkish