İzmir Evlilik ve Çift Terapisi

İzmir Evlilik ve Çift Terapisi

İzmirde ilişkisi olan, yeni evlenen, evlenmeden önce problemleri bulunan çiftler bazen kendi başlarına problemlerini çözemeyebiliyor. Bu durumlarda üçüncü bir objektif gözün varlığına ihtiyaç duyuyorlar. Psikolog, aile danışmanları, evlilik çift ve aile terapisti olan uzmanlar bu tür durumlarda destek için danışılan meslek dallarıdır. Bu yazımızda İzmir evlilik ve çift terapisi ile ilgili A’dan Z’ye yazımızla bu süreçle ilgili kafasında soru işaretleri olan, ilk defa bu hizmeti almaya niyetlenen ve süreç nasıl işler gibi soruları olan okuyuculara yardımcı olmaya çalışacağız.

Anlaşmazlıklar Problem Değil Doğaldır Fakat

Çiftlerin fikir ayrılığı yaşaması hatta yer yer çatışması sıradışı bir durum değil. Malesef her zaman mutlu olmak gibi bir yapının pompalandığı günümüzde en ufak anlaşmazlıklarda ilişkiler kestirip atılabiliyor. Elbette bu tür durumların sıklığı, yoğunluğu, çiftin duygularını ve birbirine olan hislerini nasıl etkilediği gibi faktörler hangi vaziyette budur önemli olan. Küslükler uzuyor mu?, en ufak bir fikir ayrılığında karşıdaki dinlenmiyor herkes kendi bildiği doğruyu mu dayatıyor, iletişim sorunu var mı(en sık görülen sıkıntı), saygı ne durumda, yataklar her fırsatta ayrılıyor mu, aileler ilişkiye karışmakta mı, geçmişe dönük takıntılar… Bu liste uzuyor. Ortada bir sorun varsa ve bu uzuyorsa orada tehlike çanları hep çalar. Aslında kısa vadede doğru dokunuşlarla ortadan kaldırılabilecek şeyler iki kişinin hayatını zehir edebiliyor.

Anlaşılma ve Duygusal Destek Ne Alemde

Çiftlerin birbirlerinden uzaklaşmasının ana sebeplerinden ikisi; iletişimi bir türlü sağlayamamak ve paylaşım eksikliği. İzmirde çift terapisi alanında genellikle erkek danışanlarımız tarafından duyduğumuz ”işlerim çok yoğun, çalışmaktan başka şeylere fırsat bulamıyorum” gibi söylemlere bir yere kadar hak verebilsek de, partnerleri bu durumdan sıkılmış olabiliyor. Çiftlerin birbirlerine yeterince vakit ayırabilmesi, dinlemesi, günlük rutinlerini paylaşması önemli. Vakit sınırlı dahi olsa bile kısıtlı olan bu anları nitelikli kullanıp paylaşımı üst düzeyde tutmak çiftleri karşılıklı rahatlatacaktır. Bu tür karşılıklı olumlu zaman ayırımı yeterli değil ve çiftlerden en az birini rahatsız ediyorsa uzman desteği almaları tavsiyemizdir. Bu zaman zarfı ne kadar uzarsa, negatif birikim o denli fazla oluyor ve toplanması da zorlaşıyor. Evlilik terapisi izmir alanında uzman psikolog tavsiye araştırması yapan danışanların çok titiz davranması ve destek alacakları kurumu zaman kaybetmeden seçmeleri ilişkilerinin geleceği için dönüm noktası olabiliyor.

İletişim İlişkinin İlk Adımı

Kurumumuza İzmirde çift terapisti arayışıyla başvuran danışanlarımızın azımsanmayacak kısmında iletişim problemleri olduğunu görüyoruz. Birkaç cümle dinlemenin ötesine geçememek, partneri konuşurken beden dili, hal ve yüz ifadesiyle dinlemiyor – ilgilenmiyor görünmek gibi ilişkiyi baltalayıcı davranışlara sık rastlıyoruz. Elbette bu tür davranışlarda konunun tekrar tekrar gündeme gelmesi, partner tarafından yanlı anlatıldığı düşüncesi(çarpıtıldığı), haksız bulunması gibi faktörler etkili olmakta. Fakat her ne olursa olsun iletişim yeteneği kaybedilirse ilerleme ve çözülmelere giden yola çıkılamıyor. Bu yüzden önce çiftlere iletişim konusunda problem yaşıyorlarsa bunun eğitimi ve müdahalesi veriliyor.

Boşanma Tek Çözüm Değil

Süregelen sorunlar çiftlerin ikisini de yorsa da genellikle bir taraf daha fazla yıpranmış ve boşanmadan başka bir yol göremez olabiliyor. İçinde bulunduğu karamsar atmosfer, eşinin anlayışsızlığı/ilgisizliği gibi sıkıntılarla bu karara itildiğini hissedebiliyor. Fakat biraz zaman ve emekle(elbette her iki birey istekli olmalı) çözülmez denen problemlerin İzmir evlilik ve çift terapisi ile başarıyla yönetildiğini ve yeni sayfa açılarak devam edildiğini gördük.

Evlilik / İlişkinin Bozulmasında Sık Görülen Durumlar

 • İş ve özel yaşamda denge kurulamaması
 • İlişkiye ailelerin karışması, sınır ihlali
 • Kıskançlık
 • Aldatılma, ihanete uğrama ve takriben güven kaybı
 • İş yükünün kadının sırtında olması
 • Başlarda gösterilen toleransın ilerleyen safhalarda kaybedilmesi
 • Sevgi ve tutkuda herşey yolunda iken saygının bulunmaması
 • Sevgi ve ilginin gösterilmemesi
 • Aileye yeni katılan bebekle birlikte düzenin, cinsel yaşamın değişimi.
 • Cinsel problemler
 • Sorumluluk almama
 • Şiddet, fiziksel ve psikolojik baskı.

İzmirde yıllarca evlilik ve çift terapisi seansları veren kurum olarak, başlıca gördüğümüz sorunları bu listede topladık. Bu maddelerin içinde dahi birçok alt faktör mevcut. Bunların farkına varılması ve düzeltilmesi için gereken aksiyonların alınması terapist ve çiftin beraber çalışması ile sağlanmakta.

İzmirde En İyi Çift Terapisti

Evliliğinde veya ilişkisinde sorun yaşayıp bir şekilde çözemeyen çiftler çift terapisti arayışına giriyor. En hızlı ve efektif hizmet için de doğal olarak İzmirde en iyi çift terapisti kimdir? sorusunu araştırıp bir isim bulmaya koyuluyorlar. Bu noktada destek arayışında olan çiftlere kıstas almaları gereken birkaç bilgi vermek isteriz. Herşeyden önce danışmanınızın bu alanda bilgi, birikim ve donanımını araştırmalısınız. İnternette bulunan bilgileri, danışanlarının memnuniyeti, bu alanda ne kadar süredir hizmet verdiği gibi bilgiler işinize yarayacaktır. Terapist deneyimli ve yönlendirici olmalı ki çiftler önünü görebilsin. Zaten bu alanda yardım almaya gelen bireylerin kafası yeterince karışmış ve neyi, nasıl yapacaklarını bilmeyen ve öğrenmek isteyen bir yapıda oluyorlar. Dolayısıyla danışmanın bu alanda yetenekleri önem arz ediyor.

Narsisist Partnerlere Dikkat

Bazı bireyler eşini, partnerini çift terapisine getiremediklerini, ”bizim birşeyimiz yok”, ”ne değişecek ki” tarzı cevaplara maruz kaldıklarını bildiriyorlar. Birşeyleri çözme ve anlama konusunda güdülü olan bu kişiler seanslara tek katılabiliyor. Terapi sürecinde konular masaya yatırıldıkça aslında partnerin narsisistik kişilik bozukluğu bulundurabileceği dahi ortaya çıkıyor. Bu tür bireylerle bir yaşam zordur ve hayatı partnerlerine zindan edebilirler. Yardım alma, gelişme ve değişmeye kapalıdırlar. Egolu ve üstten bakar bir tutum sergileyebilirler. Bu tür bir şüphesi bulunan ve araştırma içinde olan kişilere tavsiyemiz bu kişilik bozukluğu hakkında daha fazla bilgi sahibi olsunlar ve muhakkak yapılabilecek herşeyi denesinler; yorucu ve sıkıntılı bir hayatı yaşamak kimse istemez.

Bu yazımızda İzmir evlilik ve çift terapisi hakkında araştırma yapan ve destek alma amacında olan okurlarımıza detaylı bilgi vermeye çalıştık. Umarız ki sınırlı hayatımızda herkes en kaliteli ve mutlu bir yaşam geçirir, bunun bir yolu da ilişkilerimizden geçmekte. Yazımızı faydalı bulduysanız diğer yazılarımıza göz atabilir, cinsel sorunlarla alakalı  makalemizi okuyabilir, randevu talebiniz için iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Arayın!