Aybros Psikoloji - İzmir Psikolog ve Danışmanlık - Hızlı Menü

İletişim

İzmir Anksiyete Tedavisi

Anksiyete Tedavisi İzmir...

Anksiyete Tedavisi

İzmir Anksiyete Tedavisi için her yaştan bireye uygun uzmanlara erişim sağlayabilmek adına İzmir’de 4 farklı konumda şubesi bulunan Aybros Psikoloji merkezini tercih edebilirsiniz. Modern terapi tekniklerinden online veya klinik ortamda birebir terapi şeklinde dilediğiniz gibi faydalanabilirsiniz.

Anksiyete en kaba ve öz tabiriyle kaygıdır. Korkudan çok farklıdır. Korku, bizleri hayatta tutmaya yarayan önemli dinamiklerden biri olmakla beraber gerçektir. Ortada gerçek bir tehdit, bir uyaran mevcuttur. Zihnimiz ve vücudumuz bu tehdide karşı önlem mahiyetinde belli başlı hazırlıklara girişir.

Korkuyu özetledik; şimdi canımızı sıkan duruma göz atalım: Anksiyete. Dilimizde kaygı olarak kullandığımız bu kavram en sık görülen psikolojik sorunlardan biridir. Birçok insanın muzdarip olduğu, ”ben neden bunu yaşıyorum, sadece ben mi yaşıyorum” gibi kendini suçlayıcı iç konuşmalara mahal veren hayatı zorlayıcı bir bozukluktur. Ortada korkuda olduğu gibi gerçek bir tehdit olmasına hiç gerek yok, çünkü eğer bunu yaşadıysan veya yaşıyorsan zaten kendinden biliyorsun. İşin can sıkıcı tarafı da bu. Neyle savaşacağını bilsen, bugüne kadar başardığın ve yendiğin birçok şeyde olduğu gibi bunu da kolaylıkla alt edebilirsin fakat durum bu noktada karışıyor zaten. Bunun farkında ol ve kendini yargılama, tek yaşayan sen değilsin, aşılmayacak bir problem de değil.

İzmirde İlaçsız Anksiyete Tedavisi

Bu rahatsızlığı çeken bilir. Biz psikoterapistler dahi anlatıldığı kadarıyla ve mesleki araştırma, çalışmalarımız doğrultusunda bilebiliriz. Fakat yaşayanlara hayatı dar ettiğine dair eminiz. Bu bireyler uzun seneler ilaç tedavisi kullanabiliyor fakat belli bir noktadan sonra artık ilaç kullanmayı bırakmak isteyebiliyorlar. İlacı bıraktıktan sonra belirtiler tekrar ağırlaşabiliyor. İlaç kullanımı süresince belli başlı yan etkilerle beraber yaşamak zorunda kalınıyor. Bu sebeplerden İzmirde ilaçsız anksiyete tedavisi aranıyor doğal olarak. Bu noktada sürecin emek isteyeceğini ve psikolog ve danışanın ortak hareket ederek bu bozukluğa karşı bir yola çıkması gerektiğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla bireylerin psikolojik destek almadan önce uzmanının anksiyete alanında yetkin ve özel olarak çalışmasına dikkat etmesi gerekmekte.Memnuniyet ve Çözüm Odaklı

Memnuniyet
100%

Çözüm Odaklı
100%

Başarılı ve Kesin Çözüm
100%

Tavsiye Edilme
100%


Uzmanlarımız

İzmir Psikolog

Profil Detay

İzmir Psikolog

Profil Detay

İzmir Psikolog

Profil Detay


Danışan Yorumları

28 yaşındayım ve anksiyete tedavisi için destek alıyorum. Kendileri gayet ilgili ve sevecen. Gayet memnunum ve şuan seanslarıma devam etmekteyim. Sonuçları tekrar ekleyeceğim 🙂

Mahmut Ç. ( Anksiyete ) Doğrulanmış Kullanıcı


Kızımın kaygı problemi ve buna bağlı olarak uyku sorunları için danışmıştık 4 seans kadar gittik çözülmüştü. Her uzmanı asistanları nazik sıcak. İşinde ehil kişiler. Takıp seansları ve kafamıza takılan herhangi bir şeyde bir iki ayda bir yine randevu veriyorlar kızımızın yanında oluyorlar yönlendiriyorlar bizi sağ olsunlar. Karşıyaka psikolog pedagog arayanlara gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum.

bül…a. Doğrulanmış Kullanıcı


Çocuğumda sınav kaygısı vardı. Aslında eskiden beri önemli bir iş yapacağı zaman heyecanlanıyor ve bu durum onu olumsuz etkiliyordu. Çocuğumun potansiyeli gerçekten çok yüksekken sınavlarda çok başarılıyken, heyecan yaptığı zaman düşük not alıyor ve başarılı olamıyordu. Bunu yenmesi ve atlatması gerektiğini düşünerek destek aldık. Psikoloğumuzun ilgisi ve başarısı ilk seanstan bile belli oluyordu zaten. Seanslara devam ettik ve sürecin sonunda bu problemimiz yok denecek kadar azdı. Bize katkıları çoktur 🙂 çok ama çok teşekkürler.

Filiz R. Doğrulanmış Kullanıcı


Kaygı problemim uzun senelerdir vardı. Son aylarda işler içinden çıkılmaz hal alınca, kendim baş edemeyince profesyonel destek ihtiyacı doğdu iyice. Merve hanım ile çalışmaya başladığımızdan beri fiziksel olarak çok rahatladım ama durmadık buna ne sebep oluyor onu bulalım dedik. Ben de bu niyetteydim açıkçası. Aynı şeyleri yaşamaktan korkuyorum çünkü. memnunum her şey iyi gidiyor. Devam ediyoruz ben memnunum tavsiye de ederim

Ersin K. Doğrulanmış Kullanıcı


Yaşadığım bir travmadan dolayı sürekli kabuslar görüyordum, uykumda çığlık atarak uyanıyordum ilk bakışta psikolojik destek almak düşüncelerime aykırı olsa da anladım ki psikolojik destek bana çok iyi geldi keşke Merve hocamı daha önce tanısaymışım. Gösterdiği sıcak kanlı yaklaşımı ve arkadaşça davranması beni bu süreçte rahatlattı. Ülkemizde bu duruma ön yargı ile bakılsa da herkesin destek alması gereken bir durum şu an çok daha iyiyim herkese tavsiye ediyorum .

Yasin C. Doğrulanmış Kullanıcı


Panik atak ve anksiyete sorunum için 6 seans gittim. Daha önce 2 psikolog ve psikiyatrist gezen biri olarak söyleyebilirim ki bu sorunu olan herkes kesinlikle burayı tercih etmeli. Merve Hanım bu konuda uzman ve çok başarılı. Bana çok önemli teknikler ve bilgiler kazandırdı. Sorunum kendisi sayesinde neredeyse tamamen çözüldü. Kesinlikle tavsiye ediyorum Merve Hanım’ı.

Han Y. Doğrulanmış Kullanıcı


Anksiyete ve Takıntı sorunum için destek aldım. 25 yaşındayım. Açıkçası 2 seans sonra bu kadar değişeceğimi bilmiyordum. İlk zamanlardan itibaren çok güzel bir şekilde olumlu değişimler yaşadım. Tabii seanslarıma düzenli devam ettim bırakmadım. Ben çok memnun kaldım. Herkese tavsiye ediyorum.

Perihan P. Doğrulanmış Kullanıcı


Temizlik takıntım yüzünden başvurdum ve 1 ay içinde çok yol kattettim. Sayenizde hayatım değişti . Çalışanların hepsi çok ilgili, ortam çok sıcak. Ne kadar teşekkür etsem azdır.

Seda C. Doğrulanmış Kullanıcı


Teşekkür ederim kafamdaki soru isaretlerini giderdiğiniz icin .  En değerli varlığımızın çocuğumuzun geç öğrenme sorununa koyduğunuz teşhis ve doğru ilaç tedavisiyle normale döndü .

Feyyaz Ç. Doğrulanmış Kullanıcı


Yaşadığım kayıplar ve bozulan ilişkilerimden sonra çok yüksek kaygılar yaşamaya başlamıştım. Herşey çok zordu, terariye başlamak bile. Ama burada psikoloğumun desteği ve becerisiyle çok yol aldım. Hiç farketmediklerimi farkettim. Çok profesyonel bir ekip. Başarılarının devamını dilerim.

Ece Naz A. Doğrulanmış Kullanıcı


Pandemi döneminde hayata karşı oluşan kaygılarım yüzünden depresyona girdim. Bu süreci tek başıma atlatamayacağımı anladığım anda İzmir’in önde gelen ve tecrübeli uzman psikoloğu Merve Evyapan’dan yardım almaya karar verdim. Sayesinde artık hayata karşı daha olumlu bakabilmeyi öğrendim. Kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır.

Serdar T Doğrulanmış Kullanıcı


İzmir Anksiyete Tedavisinde Sık Karşılaşılan Durumlar

İzmir anksiyete tedavisi için danışanlarımızdan gelen en sık yakınmalardan bazıları şu şekilde; diken üstündelik, gerçeklikten ve kendinden uzaklaşma hisleri, fiziksel belirtiler herkeste farklı: terleme, titreme, elde ayakta karıncalanma – boşalma, baygınlık hisleri, kalp çarpıntısı, nefes alamama hissi, baş dönmesi, karın ağrısı….). Her bireyde anksiyete belirtileri farklı görünüm kazanabiliyor. Bunun en büyük sebebi danışanın anksiyete atağında kendi isteği dışında gelişen nefes döngüsü. Nefesi kontrol edemediği andan itibaren fiziksel semptomlar baş gösteriyor. Elbette bunu birçok anksiyete hastası halihazırda biliyor olabilir. Fakat o an bunu sağlamak o kadar da kolay değil bunu da biz biliyoruz ve hak veriyoruz. Biz de zaten bunu öğretmek ve kolaylaştırmak, İzmirde anksiyete tedavisi için danışanlarımıza destek olarak bunu atlatmalarında yanlarında oluyoruz.

Yalnız değilsin bilgisi notu : Kuzey Amerika’da halk arasında #1 hastalık anksiyete. Tahmin ediyoruz ki ülkemizde ve İzmirde anksiyete yine çok yaygın görülüyor. Bu bireylerden biri de sensen kendini çaresiz veya ümitsiz hissetmene gerek yok çünkü bu çözümsüz bir problem değil, birçok danışanımız hayatına eskiden yaptıkları gibi tadını alarak devam ediyor.

Anksiyetenin Niyeti İyi Sonucu Kötü

Anksiyetenin aslında bireyi dış tehditlere karşı koruma ve uyarı görevi olduğunu söylemiştik. Bu özellik bize ilkel atalarımızdan kalma bir durum. Şuan kent hayatında güvenli ve kafamız rahat bir şekilde hayatlarımızı idame ettirebiliyoruz. Fakat eski devirlerde birçok problemle yüz yüze kalınmıştı. Tetikte kalmak önemliydi, tetikte kalabilenler hayatta kaldı. Şuan yaşadığın anksiyete atakları ”yanlış bir alarm” dan ibaret. İzmir’de anksiyete tedavisi veren bir kurum olarak bunu tüm gerekli durumlarda paylaşıyor, bir şeyleri anlamlandırmaya başlayarak danışanlarımızla yola çıkıyoruz.

Anksiyete Neden Olur? Neden Bunu Yaşıyorum?

Bilimsel psikiyatri ve psikoloji literatüründe önde gelen kuramlardan biri genetik faktörlerin etkili olduğu. Yani ailene ya da yakın akrabalarına baktığında evhamlı, kaygılı, stresle baş etmede sorun yaşayan, gergin, sıradışı durumlara aşırı tepki veren yakınların varsa belki bu bir işaret olabilir. Kaldı ki birçok psikiyatrik bozukluk/hastalıkta genetik faktörlerin etkililiği kanıtlanmış durumda. Yani sorun sende değil, genetik mirasında olabilir.

Diğer yandan sadece genetik faktörler başlı başına buna sebep olmaz da diyebiliyoruz. Kişi travmatik yaşantılara maruz kaldıysa, stresli bir yaşam sürdü/sürüyorsa, sosyal destek ve sevgi alması gereken en yakınlarından tam tersi güvensizlik, itilmişlik, değersizlik gibi hisler aldıysa bunların da anksiyetede rol aldığı düşünülmekte.

Psikanalitik kurama göre(özellikle Freud) ise kişinin bilinçdışı çatışmaları anksiyeteye sebep olmakta. Yani içsel dürtüler ve süperegonun arasına sıkışmış insan, ne yapacağını bilemez halde ve sıkışmışlık hâlinde.

Anksiyeteye Karşı İlk Etapta Ne Yapılmalı?

Sadece anksiyete tedavisi için değil, hemen hemen hayattaki birçok mekanizma için hakkında bilgi sahibi olunmayan şeyden korkulur. Yabancı olan, ötede duran her şey hakkında kaygı duyulur, olasılıklar hesap edilir, ya ….. ise; ya …… ise cümleleri kurulur. Biz İzmirde anksiyete tedavisi hizmetimizde gördük ki, kişiye sağlam bir psikoeğitim verildikten sonra dahi bir rahatlama, kaçınmanın azalarak son bulması, kontrol hissi ve daha güçlü hissetme yaşanmasına şahit olduk. Bu yüzden ilk etapta kişinin donatılması, bilgi sahibi olmasını büyük bir fayda olarak görüyor ve sunuyoruz. Destek almayan ya da erişemeyen bireylere de bilgi ve ulaşılabilirlik çağında olduğumuzu hatırlatarak(bu makaleye ulaşmış olmanız bunun bir tezahürüdür) başta google ve youtube olmak üzere kaynakları iyi süzerek bu hastalık hakkında bilgilenmelerini öneriyoruz. İyi süzerek dedik çünkü çok fazla bilgi kirliliği ve çarpık bilgi de mevcut, aman dikkat.

 

Sosyal Yaşam Sekteye Uğramaya Başladıysa Dikkat

Anksiyetesi olan birçok kişi tekrar yaşar mıyım?, şurada yaşamıştım o yüzden oraya gitmeyeyim gibi(beklenti anksiyetesi) kısıtlayıcı davranışlar geliştirebiliyor. Kısa vadede işe yarıyor, kaçınma davranışıyla gün kurtarılıyor fakat daha derin baktığımızda kişinin özgüveni düşüyor, yenilmişlik tohumları ekiliyor ve uzun vadede kaybediliyor. Sosyal hayat aksıyor, eskiden keyif alınan şeylerden uzak kalınıyor, dar bir çevreye sıkışıp kalınıyor(ev – iş). Dolayısıyla hem kişi hem de etkileşimde olduğu arkadaşları, partneri, ailesi bu durumu yadırgayabiliyor. Sosyal fobi gelişebiliyor ki anksiyete ile beraber görülmesi yüksek bir bozukluk. Problem problemi doğuruyor.

İzmirde Anksiyete Tedavisi İçin Destek Arayışında Olanlara

Türkiye’nin her yanında bulunan psikolojik danışmanlık kurumları gibi İzmir’de de psikoloji / psikoterapi kurumları mevcut ve çok değerli terapistler danışanlarına hizmet veriyor. Bu özveri ve bilince, bu tür hastalıkları yaşamak zorunda kalan bireylerin de korkmadan yardım arayışında olarak destek  vermesi toplum sağlığı açısından yararlı olacaktır. Kimse kendini zorlayan ve hayatı dar eden problemlerle beraber yaşamak istemez, bunu hak etmez de. Bu sebeple kendinize nasıl yardım sağlayabiliyorsanız; kitaplar, videolar, uzman desteği, ilaçlar… gibi birçok opsiyon mevcut; yardım almaktan çekinmeyin. İzmir psikoterapi alanında diğer illerden barındırdığı uzman çeşitliliği bakımından avantajlı. Gerek hemşerilerimizle gerek de çevre illerden gelen danışanlarımızla bunun örneklerini sunduk, devam ediyoruz. Herkese sıhhatli bir yaşam dileriz.

İletişim Kurun

Bir Psikoloğa mı İhtiyacınız Var ?

Bizi Arayın, Alanında Uzman Psikologlarımız Sizlere Yardımcı Olsun!

İzmir Pedagog, İzmir Psikolog ve Danışmanlık alanlarında hizmetinizdeyiz!