Aybros Psikoloji - İzmir Psikolog ve Danışmanlık - Hızlı Menü

İletişim

İzmir Anksiyete Tedavisi

Anksiyete Tedavisi İzmir...

Anksiyete Tedavisi

İzmir Anksiyete Tedavisi için her yaştan bireye uygun uzmanlara erişim sağlayabilmek adına İzmir’de 4 farklı konumda şubesi bulunan Aybros Psikoloji merkezini tercih edebilirsiniz. Modern terapi tekniklerinden online veya klinik ortamda birebir terapi şeklinde dilediğiniz gibi faydalanabilirsiniz.

Anksiyete en kaba ve öz tabiriyle kaygıdır. Korkudan çok farklıdır. Korku, bizleri hayatta tutmaya yarayan önemli dinamiklerden biri olmakla beraber gerçektir. Ortada gerçek bir tehdit, bir uyaran mevcuttur. Zihnimiz ve vücudumuz bu tehdide karşı önlem mahiyetinde belli başlı hazırlıklara girişir.

Korkuyu özetledik; şimdi canımızı sıkan duruma göz atalım: Anksiyete. Dilimizde kaygı olarak kullandığımız bu kavram en sık görülen psikolojik sorunlardan biridir. Birçok insanın muzdarip olduğu, ”ben neden bunu yaşıyorum, sadece ben mi yaşıyorum” gibi kendini suçlayıcı iç konuşmalara mahal veren hayatı zorlayıcı bir bozukluktur. Ortada korkuda olduğu gibi gerçek bir tehdit olmasına hiç gerek yok, çünkü eğer bunu yaşadıysan veya yaşıyorsan zaten kendinden biliyorsun. İşin can sıkıcı tarafı da bu. Neyle savaşacağını bilsen, bugüne kadar başardığın ve yendiğin birçok şeyde olduğu gibi bunu da kolaylıkla alt edebilirsin fakat durum bu noktada karışıyor zaten. Bunun farkında ol ve kendini yargılama, tek yaşayan sen değilsin, aşılmayacak bir problem de değil.

İzmirde İlaçsız Anksiyete Tedavisi

Bu rahatsızlığı çeken bilir. Biz psikoterapistler dahi anlatıldığı kadarıyla ve mesleki araştırma, çalışmalarımız doğrultusunda bilebiliriz. Fakat yaşayanlara hayatı dar ettiğine dair eminiz. Bu bireyler uzun seneler ilaç tedavisi kullanabiliyor fakat belli bir noktadan sonra artık ilaç kullanmayı bırakmak isteyebiliyorlar. İlacı bıraktıktan sonra belirtiler tekrar ağırlaşabiliyor. İlaç kullanımı süresince belli başlı yan etkilerle beraber yaşamak zorunda kalınıyor. Bu sebeplerden İzmirde ilaçsız anksiyete tedavisi aranıyor doğal olarak. Bu noktada sürecin emek isteyeceğini ve psikolog ve danışanın ortak hareket ederek bu bozukluğa karşı bir yola çıkması gerektiğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla bireylerin psikolojik destek almadan önce uzmanının anksiyete alanında yetkin ve özel olarak çalışmasına dikkat etmesi gerekmekte.

İzmir Anksiyete Tedavisinde Sık Karşılaşılan Durumlar

İzmir anksiyete tedavisi için danışanlarımızdan gelen en sık yakınmalardan bazıları şu şekilde; diken üstündelik, gerçeklikten ve kendinden uzaklaşma hisleri, fiziksel belirtiler herkeste farklı: terleme, titreme, elde ayakta karıncalanma – boşalma, baygınlık hisleri, kalp çarpıntısı, nefes alamama hissi, baş dönmesi, karın ağrısı….). Her bireyde anksiyete belirtileri farklı görünüm kazanabiliyor. Bunun en büyük sebebi danışanın anksiyete atağında kendi isteği dışında gelişen nefes döngüsü. Nefesi kontrol edemediği andan itibaren fiziksel semptomlar baş gösteriyor. Elbette bunu birçok anksiyete hastası halihazırda biliyor olabilir. Fakat o an bunu sağlamak o kadar da kolay değil bunu da biz biliyoruz ve hak veriyoruz. Biz de zaten bunu öğretmek ve kolaylaştırmak, İzmirde anksiyete tedavisi için danışanlarımıza destek olarak bunu atlatmalarında yanlarında oluyoruz.

Yalnız değilsin bilgisi notu : Kuzey Amerika’da halk arasında #1 hastalık anksiyete. Tahmin ediyoruz ki ülkemizde ve İzmirde anksiyete yine çok yaygın görülüyor. Bu bireylerden biri de sensen kendini çaresiz veya ümitsiz hissetmene gerek yok çünkü bu çözümsüz bir problem değil, birçok danışanımız hayatına eskiden yaptıkları gibi tadını alarak devam ediyor.

Anksiyetenin Niyeti İyi Sonucu Kötü

Anksiyetenin aslında bireyi dış tehditlere karşı koruma ve uyarı görevi olduğunu söylemiştik. Bu özellik bize ilkel atalarımızdan kalma bir durum. Şuan kent hayatında güvenli ve kafamız rahat bir şekilde hayatlarımızı idame ettirebiliyoruz. Fakat eski devirlerde birçok problemle yüz yüze kalınmıştı. Tetikte kalmak önemliydi, tetikte kalabilenler hayatta kaldı. Şuan yaşadığın anksiyete atakları ”yanlış bir alarm” dan ibaret. İzmir’de anksiyete tedavisi veren bir kurum olarak bunu tüm gerekli durumlarda paylaşıyor, bir şeyleri anlamlandırmaya başlayarak danışanlarımızla yola çıkıyoruz.

Anksiyete Neden Olur? Neden Bunu Yaşıyorum?

Bilimsel psikiyatri ve psikoloji literatüründe önde gelen kuramlardan biri genetik faktörlerin etkili olduğu. Yani ailene ya da yakın akrabalarına baktığında evhamlı, kaygılı, stresle baş etmede sorun yaşayan, gergin, sıradışı durumlara aşırı tepki veren yakınların varsa belki bu bir işaret olabilir. Kaldı ki birçok psikiyatrik bozukluk/hastalıkta genetik faktörlerin etkililiği kanıtlanmış durumda. Yani sorun sende değil, genetik mirasında olabilir.

Diğer yandan sadece genetik faktörler başlı başına buna sebep olmaz da diyebiliyoruz. Kişi travmatik yaşantılara maruz kaldıysa, stresli bir yaşam sürdü/sürüyorsa, sosyal destek ve sevgi alması gereken en yakınlarından tam tersi güvensizlik, itilmişlik, değersizlik gibi hisler aldıysa bunların da anksiyetede rol aldığı düşünülmekte.

Psikanalitik kurama göre(özellikle Freud) ise kişinin bilinçdışı çatışmaları anksiyeteye sebep olmakta. Yani içsel dürtüler ve süperegonun arasına sıkışmış insan, ne yapacağını bilemez halde ve sıkışmışlık hâlinde.

Anksiyeteye Karşı İlk Etapta Ne Yapılmalı?

Sadece anksiyete tedavisi için değil, hemen hemen hayattaki birçok mekanizma için hakkında bilgi sahibi olunmayan şeyden korkulur. Yabancı olan, ötede duran her şey hakkında kaygı duyulur, olasılıklar hesap edilir, ya ….. ise; ya …… ise cümleleri kurulur. Biz İzmirde anksiyete tedavisi hizmetimizde gördük ki, kişiye sağlam bir psikoeğitim verildikten sonra dahi bir rahatlama, kaçınmanın azalarak son bulması, kontrol hissi ve daha güçlü hissetme yaşanmasına şahit olduk. Bu yüzden ilk etapta kişinin donatılması, bilgi sahibi olmasını büyük bir fayda olarak görüyor ve sunuyoruz. Destek almayan ya da erişemeyen bireylere de bilgi ve ulaşılabilirlik çağında olduğumuzu hatırlatarak(bu makaleye ulaşmış olmanız bunun bir tezahürüdür) başta google ve youtube olmak üzere kaynakları iyi süzerek bu hastalık hakkında bilgilenmelerini öneriyoruz. İyi süzerek dedik çünkü çok fazla bilgi kirliliği ve çarpık bilgi de mevcut, aman dikkat.

 

Sosyal Yaşam Sekteye Uğramaya Başladıysa Dikkat

Anksiyetesi olan birçok kişi tekrar yaşar mıyım?, şurada yaşamıştım o yüzden oraya gitmeyeyim gibi(beklenti anksiyetesi) kısıtlayıcı davranışlar geliştirebiliyor. Kısa vadede işe yarıyor, kaçınma davranışıyla gün kurtarılıyor fakat daha derin baktığımızda kişinin özgüveni düşüyor, yenilmişlik tohumları ekiliyor ve uzun vadede kaybediliyor. Sosyal hayat aksıyor, eskiden keyif alınan şeylerden uzak kalınıyor, dar bir çevreye sıkışıp kalınıyor(ev – iş). Dolayısıyla hem kişi hem de etkileşimde olduğu arkadaşları, partneri, ailesi bu durumu yadırgayabiliyor. Sosyal fobi gelişebiliyor ki anksiyete ile beraber görülmesi yüksek bir bozukluk. Problem problemi doğuruyor.

İzmirde Anksiyete Tedavisi İçin Destek Arayışında Olanlara

Türkiye’nin her yanında bulunan psikolojik danışmanlık kurumları gibi İzmir’de de psikoloji / psikoterapi kurumları mevcut ve çok değerli terapistler danışanlarına hizmet veriyor. Bu özveri ve bilince, bu tür hastalıkları yaşamak zorunda kalan bireylerin de korkmadan yardım arayışında olarak destek  vermesi toplum sağlığı açısından yararlı olacaktır. Kimse kendini zorlayan ve hayatı dar eden problemlerle beraber yaşamak istemez, bunu hak etmez de. Bu sebeple kendinize nasıl yardım sağlayabiliyorsanız; kitaplar, videolar, uzman desteği, ilaçlar… gibi birçok opsiyon mevcut; yardım almaktan çekinmeyin. İzmir psikoterapi alanında diğer illerden barındırdığı uzman çeşitliliği bakımından avantajlı. Gerek hemşerilerimizle gerek de çevre illerden gelen danışanlarımızla bunun örneklerini sunduk, devam ediyoruz. Herkese sıhhatli bir yaşam dileriz.

İletişim Kurun

Bir Psikoloğa mı İhtiyacınız Var ?

Bizi Arayın, Alanında Uzman Psikologlarımız Sizlere Yardımcı Olsun!

İzmir Pedagog, İzmir Psikolog ve Danışmanlık alanlarında hizmetinizdeyiz!

English Turkish