İzmir Psikolog Tavsiye

İzmir Psikolog Tavsiye

Bireysel, çocuk, ergen, çift veya aile için İzmir psikolog tavsiye” veya psikolojik danışmanlık merkezi tavsiyesi isteyen birçok kişi mevcut. Bu yazımızda psikolojik danışma süreci öncesinde göz önünde bulundurmanız gereken tüm faktörleri ve İzmir psikolog tavsiye isteyen bireylerin neleri baz alarak uzmanını seçmesi gerektiği hakkında detaylı bir makale yazdık. Kısa ya da uzun herhangi bir psikoterapi sürecinden önce danışan adaylarının bilmek isteyeceği her şeye değindik.

Aybros Psikoloji alanında uzman ekibiyle probleme yönelik profesyonel, etik ve etkili yöntemlerle Karşıyaka, Gaziemir, Bergama ve Alsancak olmak üzere 4 farklı şubede destek vermektedir.

İzmir Psikolog Tavsiyesi Alanında Uzman Ekip

izmir psikolog tavsiye
Çocuk Ergen ve Aile Uzmanı Hilal Körümdük
izmir psikolog tavsiye
Hipnoterapi/Yetişkin Aile ve Ergen Psikoloğu Kağan AY

Kurumumuz hakkındaki bazı danışan yorumlarını okuyabilirsiniz.

Psikologumu Nasıl Seçmeliyim

Danışmanlık almak isteyen bireylerin kafasını kurcalayan ilk soru. Gayet doğal çünkü ruh sağlığını paylaşacakları, daha iyiye ulaştırmak için işbirliği yapacakları kişiyi seçmekte hassas davranılmalı. Herşeyden önce psikolog seçerken uzmanı iyice araştırmak ve bulunduğunuz şehirde örn: İzmir tavsiye edilen psikolog olmasına dikkat etmelisiniz. Daha önce hangi konularda çalışmış, ne gibi psikolojik problemler üzerine uzmanlaşmış, hangi üniversiteden mezun, üniversitenin psikoloji bölümünden mezun mu? (Bunu yazma gereği duyuyoruz, maalesef ülkemizde bu konu fazlasıyla suistimal edilmekte ve birçok meslek alanından bu alanın işgal edilmesi söz konusu. Bilmnenizi isteriz ki psikolog ünvanını sadece psikoloji bölümünden mezun uzmanlar almaktadır). Psikolojik danışmanlık ve psikoterapi yaklaşımları neler, daha önceden faydalı olduğu ve çalıştığı kişilerin geri bildirimleri(danışan yorumları) nasıl?

İzmirde En iyi Psikolog

Yoruma açık bir tabir elbette. Fakat şunu söyleyebiliriz ki danışanla psikologun terapötik ilişkisi(uyumu), danışanın kendini rahat hissetmesi, açabilmesi ve anlaşıldığını hissetmesi, süreç içinde kademe kaydedilmesi ve gelişimin gözlenebilmesi, terapistin duruma hakim olması ve yönlendirme kabiliyeti gibi durumları kim iyi sağlayabiliyorsa en iyi psikolog o diyebiliriz. İlaçların her bünyede farklı tesir göstermesi, birine yarayan bir ilacın başka birinde yan etki ve olumsuz sonuçlar doğurması gibi, psikoterapide de iki farklı insanın uyumu – iletişimi söz konusudur. Siz, size en sıcak gelen, yakın bulduğunuz uzmanı kendi hislerinize güvenerek seçeceksiniz. Tabii ki bir araştırma süreci de geçireceksiniz fakat nihayetinde hislerinize güvenmeniz seçiminizi kolaylaştıracaktır.

Danışmanlık Merkezinde Uygulanan Psikoterapi Yaklaşımları

Ruh sağlığı alanında dünyada önde gelen terapi ekolleri mevcuttur. Çalışmalarca etkililiği kanıtlanmış sağaltım metodlarıdır. İzmirde psikolojik danışma alacağınız kurumda bu tür terapi ekollerinin çalışıldığından emin olun. Başlıca; Bilişsel davranışçı terapi(BDT), psikodinamik yaklaşım, varoluşsal psikoterapi, hipnoz, EMDR, kabul ve kararlılık terapisi gibi yaklaşımlar kullanılagelmektedir. Psikolog, danışanla ilk seanstan sonra kendi yetenekleri doğrultusunda da bir karar vererek hangi yaklaşımın daha uygun olduğunu seçer. Bu da elbette psikoterapistin yeteneğine ve deneyimine dayanır. Bunların dışında birden fazla yaklaşımın aynı anda kullanıldığı eklektik çalışma biçimi de mevcuttur.

İzmirde Psikolog Ücretleri

Psikolojik danışma almak isteyen bireylerin merak ettiği diğer bir konu da seans ücretleri. İzmirde psikolog seans ücretleri semtten semte değişiklik gösterdiği gibi uzmandan uzmana, kullanılan tedavi yöntemine kadar birçok etmene göre farklılık gösteriyor. Her sektörde olduğu gibi meslek alanında çalışan uzmanların arasında da deneyim farkı, terapideki etkililiği, danışan memnuniyet oranı ücretine direkt etki ediyor. Fakat İzmir bazında bir psikolojik danışmanlık ücreti skalası vermek gerekirse 150 tl ile 350 tl arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Seanslar ortalama 45 dakika ile 60 dakika arasında sürmekte, aile terapisi ve çift – evlilik danışmanlığında süre biraz daha uzamaktadır.

Psikolojik Destek Daha Önce Hiç Almadım, Nasıl Oluyor?

Bazı danışanlarımız daha önce hiç psikolojik destek almadığını belirtiyor ve sürecin nasıl işlediği hakkında hiç bilgi sahibi olmadıklarını dile getiriyorlar. Burada da terapistin deneyimi ve yönetimi devreye giriyor çünkü ilk seansta bütün bunlara değinerek danışanın merakını gideriyor. Danışma/terapi süreciyle alakalı bilgi verecek olursak birkaç seans ile daha uzun aylar boyunca çalışma gerektiren bir yapıdır. Uzmanın yaklaşımına, metoda ve danışanın yaşadığı probleme, problemin şiddetine göre seans sayısı farklılaşmaktadır. Danışanın deneyimi, bilgisi olması şart değildir, bu süre zarfında aklına takılan, sormak istediği her şeyi terapistine açıkça sorabilir, bilgi alması daha da faydalı olacaktır. Uzmanın güveni ve yakınlığı danışanına vermesi burada temel etkendir. Zaten daha önce psikolojik destek alan bireyler, etraflarındaki ihtiyacı olan ve arayışta olan yakınlarına İzmirde tavsiye psikolog önerirken en fazla bu etmeni göz önünde bulundurarak referans olurlar.

İzmir Psikolog Tavsiye ve Destek Almam Gerekiyor mu?

Sosyal yaşantınız etkileniyorsa, partnerinize, eşinize karşı eskisi gibi değilseniz, işiniz aksıyorsa, hayattan tad ve keyif alamıyorsanız, hayatınızdan memnun değilseniz, genel anlamda bir sıkkınlık ve zorlanmışlık hissediyorsanız psikoterapi almanız elbette faydanıza olacaktır. Bazen danışanlarımızdan şunları duyuyoruz; ”yalnız olmadığımı, anlaşıldığımı, ben de varım diyebildiğimi düşünüyorum”. Birey varlığının kabul edildiğini ve yargılanmadığını gördüğünde dahi başlı başına iyileşme gerçekleşiyor, önü açılıyor. Biz de kurum olarak İzmirde senelerdir psikolojik danışma hizmeti vermekten bu sebepten gururluyuz, mutlu danışanlarımızla birlikte mutluyuz.

Psikoterapi Sürecinde İletişim ve Takip

Yazımızın sonuna gelirken size kurumlarda muhakkak bulunması gereken bir yapıdan söz etmek isteriz. Danışma sürecinde gerek asistanların ve uzmanın danışana gerek de ihtiyaç halinde danışanın uzmana(direkt ya da asistan aracılığıyla) ulaşması gerekliliği… Maalesef bazı kurumlar bu durumu göz ardı edebiliyor ve danışanın ihtiyacını karşılamayabiliyor. Psikoterapi süreğen bir yapıdır ve takip önemli bir yer tutar. Özellikle online platformlarda danışanlardan bazı uzmanlarca duyarsızlıkla karşılaştıklarını üzülerek görüyoruz. Bu sebeplerden uzmanın ilgili olması ve danışanlarının sürecini gözetmesi tavsiye psikolog arayışınızda seçiminizi kolaylaştıracaktır.

İzmirde psikolog tavsiyesi isteyen bireylerin göz önünde bulundurması gereken etmenleri paylaştık. Yazımızı faydalı bulduysanız diğer yazılarımıza göz atabilir, psikolojik danışma ve psikoterapi ile ilgili sorularınız için iletişime geçebilir ya da randevu oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Arayın!