Aybros Psikoloji - İzmir Psikolog ve Danışmanlık - Hızlı Menü

İletişim

Mutsuz Evlilik Nasıl Anlaşılır Ve Belirtileri Nelerdir?

Evlilikler mutlu bir hayata atılan ilk adımlar olarak görülmektedir. Ancak her evlilik hayal edildiği gibi mutlu bir şekilde sonuçlandırılmamaktadır. Bu noktada mutsuz evlilik algısı oluşmaya başlamam...

Mutsuz Evlilik Nasıl Anlaşılır Ve Belirtileri Nelerdir?

Evlilikler mutlu bir hayata atılan ilk adımlar olarak görülmektedir. Ancak her evlilik hayal edildiği gibi mutlu bir şekilde sonuçlandırılmamaktadır. Bu noktada mutsuz evlilik algısı oluşmaya başlamamaktadır. Mutsuz süren evliliklerde çözüm odaklı adımlar atılmadığı sürece evliliğin her anı giderek daha can sıkıcı ve stresli olmaya başlamaktadır. Mutsuz evlilikler yaşanan iletişim kopukluklarından, en ufak sorunların dahi çok büyük boyutlara ulaşmasından, problemlere çözüm bulunamamasından anlaşılabilmektedir. Mutsuz bir evlilik içerisinde bulunan bireyler yaşadıkları her problemi ciddi ve kırıcı boyutlara ulaştırmaktadır. Bu durumda her iki insanın psikolojik olan yorulmasına ve yıpranmasına sebep olmaktadır.

Mutsuz evlilik belirtileri göz önünde bulundurulduğunda eşlerin birbirinden soğuması en büyük sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Eşlerin birbirinden soğuması, sevginin ve saygının azalmasına neden olmaktadır. Bu durumda mutsuz evliliklerin başlıca kaynaklarından bir tanesidir. Sevgi ve saygı azalmaya başladığında evliliklerde mutsuzluklar çok büyük boyutlara ulaşabilmektedir. Eğer evli olan bireyler herhangi bir çözüm geliştiremiyor ya da yaşanan sorunları ortadan kaldırmaya yönelik adımlar atamıyorsa bir uzman desteğine başvurulması en doğu çözüm olmaktadır. Uzman desteği sayesinde çiftlerin evlilikleri korunabilir. Bununla birlikte uzman desteği çiftin evliliklerinde yalnız hissetmemesini ve psikolojik olarak yıpranmamasını sağlamaktadır. Bu sayede evliliğin mutsuz boyutlarının azaltılması sağlanabilmektedir.

Mutsuz Evlilik Yaşayanlar

Konuya mutsuz evlilik nasıl anlaşılır? Çift terapisi nedir? Şeklinde bir soru ile yaklaşıldığında mutsuz evlilik yaşayanlar ortaya çıkmaktadır. Mutsuz evlilik yaşayanlar sadece evliliklerinde değil çevrelerinde de son derece huzursuz ve mutsuz davranışlar sergilemektedirler. Mutsuz evlilikler bireyleri hayatın her alanında olumsuz etkilemektedir. Bu olumsuz etkilenme bireylerin hayatlarını doğrudan ilgilendirmektedir. Gerek çift olarak gerekse de birey olarak gözlemlendiğinde mutsuz evlilik yaşayanların her alanda başarısız oldukları gözlemlenmiştir. Mutsuz evlilik yaşayanlar ev içerisinde yaşadıkları stresi ve üzüntüleri doğrudan iş ve sosyal hayatlarına yansıtmaktadır. Çünkü insanların en rahat hissettikleri yerler kendi evleridir. Kendi evinde rahat hissedemeyen ve sürekli olarak mutsuzluklar ile mücadele etmek zorunda kalan birey bu durumu ister istemez dış ortamlara da yansıtmaktadır.

Mutsuz Evliliği Anlamak Ve Mutsuz Evlilik Yaşayanlar

Mutsuz evlilik nasıl anlaşılır? Sorusunun cevabı doğrudan çiftlerin davranışları ile ilişkilidir. Mutsuz evliliğin anlaşılmasında çiftlerin birbirine karşı olan tutum ve davranışları en doğru mesajları vermektedir. Eğer evlilik içerisinde yer alan bireyler birbiri ile iletişime girmiyorsa, sürekli olarak fikir ayrılıklarına düşüyorsa ve birbirlerinin düşüncelerini önemsemeden hareket ediyorsa evliliğin mutsuz bir konuma doğru sürüklendiği söylenebilmektedir. Mutsuz evlilik yaşayanların bu durumu anlamasının ardından çözüm geliştirmesi gerekir. Aksi halde evlilikte süregelen mutsuzluklar daha büyük boyutlara ulaşmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için mutsuz evliliklerin çözümünde uzman desteğine başvurulabilir.

Evlilikte Mutsuz Kadın Ne Yapmalı?

Evlilikte mutsuz kadın ne yapmalı? Evliliğini mutsuz olarak sürdüren kadınlarda depresyon, bunalım hali ve psikolojik yıpranmalar sıkça görülmektedir. Bir kadın için evliliğin önemli çok farklı boyutlardır. Bu sebepten mutsuz evlilik sürdüren kadınlar öncelikli olarak sorunun kaynağını bulmalıdır. Sorunun kaynağı bulunduktan sonra doğru bir çözüm geliştirilmesi gerekir. Bu çözüm iletişim tekniklerinin geliştirilmesi ile hataların ortaya konması olabilir. Tabi tüm bunlar kadını yalnız bir birey gibi ele alarak yapılmamalıdır. Her iki taraf içinde iletişim tekniklerinin geliştirilmesine yönelik adımlar atılmalıdır. Bu adımların yeterli olmadığı ve mutsuzluğun hala devam ettiği düşünülüyorsa boşanma seçenekleri değerlendirilebilir. Boşanma her ne kadar olumsuz bir unsur gibi düşünülse de mutsuz sürdürülen ve çözüm geliştirilemeyen evliliklerin ortadan kaldırılması en doğru seçenek olacaktır.

evlilik terapisi ve danışmanlığı desteği almak için burayı tıklayarak evlilik ve çift terapisi hizmetimiz hakkında bilgi alabilir ve bizlere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca uzman psikologlarımız online terapi hizmeti vermektedir. Online terapi hızlı randevu almanızı, ulaşım ve zamandan kazanmanızı sağlar. Ayrıca kişi online terapide kendini daha rahat hissedeceği için daha rahat ifade edebilir.


2 Yorum | Aybros | Blog • Güler

  Merhabaadim güler üç çocuk annesiyim eşimle zaman zaman tartişmalarimiz oluyor ve bu tatişmalarrdan birbirimizi çok kıriyoruz ..eşimle severek evledik .aslinda bugün e kadar hiç problemimiz yoktu taki iki sene öncesine kadar ben çok kıskancim ve eşimde aşiri rahat ve ilgisiz davraniyor ve bu ilgisizliği artik çok fazla olaya başladi bende bu durudan çok rahatsiz oluyorum ve ister istemez sorun çikiyor ve bazen çok bunaliyorum tartıştiğimizda eşim beni hiç dinlemiyor yada kendisi rahatsiz olduğu konularini söyleyip köşesine çekiliyor ve beni hiç anlamiyo ve dinlemi ve ilgisiz davraniyor ona söyleyince oda benim için ayni şeyleri söylüyor .ve şikayet ediyo işte benim onu sıktiğimi ve ona ilgisiz davrandiğimi ona kıskanmam saçma olduğunu vs gibi şeyler söylüyor nasil davranacağimi ve neyapmam gerektiğini bilmiyorum lütfen bana yarfimci olun lütfen

  2022-01-18 00:43:20
  • Bülent

   İyi günler diliyorum. 28 yıllık evliyim yaşım 54. İnanılmaz derece de mutsuzum aslında hiç olmadım. Ama bir türlü çocuklar vs nedenlerden dolayı boşanamadım. Eşim boşanmak istemiyor. Çok agresif, sinirli, anlayışsız, bencil, dik başlı ve de merhametsiz bir kadın. Maddi imkansızlıklar yüzünden şu an evden gidemiyorum ve boşanamıyorum. Evde hapis hayatı yaşıyorum. İstemediğim bir hayatı yaşıyorum. Sürekli suçluluk psikolojisi altında bırakıyor beni. Rahat ve huzurum yok. Sürekli baskı altındayım. Boşanmak istiyorum en ufak sevgim saygım yok ama eşim hiç bir şey olmamış gibi davranıp beni çileden çıkarıyor. Obsesif komplisif bir yapısı var ve 15 yıldır lustral kullanıyor ayrıca panik atağı var. Her şeyin sorumlusu olarak beni görüyor. 3-4 kez psikoloğa gittik ama hiç biri benimle konuşmadı eşimi dinlediler ve bende kişilik bozukluğu olduğuna karar vermişler. Ama beni kimse dinlemedi, bu nasıl bir durum anlamak mümkün değil. Ben onu düşünerek doktora götürüyorum ama oradan ben dinlenmeden suçlu bulunuyorum. Boşanmak isteyen de benim. O zaman neden benden boşanmıyor?? Anlamak mümkün değil işin içinden çıkamıyorum lütfen bana yardımcı olur musunuz? Teşekkürler

   2021-08-08 16:12:54

   İletişim Kurun

   Bir Psikoloğa mı İhtiyacınız Var ?

   Bizi Arayın, Alanında Uzman Psikologlarımız Sizlere Yardımcı Olsun!

   İzmir Pedagog, İzmir Psikolog ve Danışmanlık alanlarında hizmetinizdeyiz!