Aybros Psikoloji - İzmir Psikolog ve Danışmanlık - Hızlı Menü

İletişim

Psikotik Nedir?

Psikotik nedir ? sorusunun cevabı olarak : Psikoz, bireyin gerçek olaylardan ve dış dünyadan kopmasını sağlayan, düşünce, konuşma ve davranış problemlerinin ortaya çıktığı hastalıklar grubuna verilen ...

Psikotik Nedir?

Psikotik nedir ? sorusunun cevabı olarak : Psikoz, bireyin gerçek olaylardan ve dış dünyadan kopmasını sağlayan, düşünce, konuşma ve davranış problemlerinin ortaya çıktığı hastalıklar grubuna verilen genel isimdir. Kişi bu hastalıkla kapsamında gerçek düşüncelerinden kopabilmekte ve farklı algılar söz konusu olabilmektedir. Psikoz son derece geniş bir kapsamdır. Psikotik bozukluk genel anlamda şizofreni hastalığı olarak görülse de farklı bozukluk türleri de bulunmaktadır. Her bir hastalığın kendisine özgü belirtileri söz konusudur. Bu sebepten psikotik bozukluk yaşana bireylere direkt olarak şizofreni tanısı koymak doğru değildir. Psikotik bu hastalıkların genel adıdır. Ancak temelde aynı yaşanmışlıklara bağlandığından ve benzer yapılar söz konusu olduğundan bu isim ile anılmaktadırlar.

Psikotik Bozukluk, Atak ve Depresyon Ne Demek?

Psikotik ne demek? Sorusunun cevabı kısaca, kişiyi gerçeklik dışı düşüncelere sürükleyen hastalıkların genel adı şekilde verilebilmektedir. Atak ise bireylerin ani ve beklenmedik bir şekilde yaşadıkları, etkilerinin kısa ya da uzun sürdüğü, hastalığın belirtilerini ciddi şekilde ortaya çıkarttıkları dönmelere verilen isimdir. Kişi hastalığını bu atak dönemlerde en üst seviyede yaşayabilmektedir. Genellikle kısa süreli ve ani olarak gelişmektedirler. Psikotik atak bireyin belirli bir sürede ani gelişen hastalıkların etkilerini yaşamasıdır. Depresyon ise insanın sürekli olarak bir üzüntü hissetmesi, ilgi kaybı yaşadığını düşünmesi ve bunları bir bütün olarak yaşadığı duygu durum bozukluğu olarak adlandırılmaktadır. Farklı boyutları söz konusu olabilmektedir. Psikotik depresyon ise yaşanılan hastalığın etkilerinin uzun süreli olarak sürmesi, kişinin devamlı kaygı ve üzüntü yaşaması durumudur.

Psikotik Belirtili Ağır Depresif Nöbet

Psikotik belirtili ağır depresif nöbet, halüsinasyonlar görme durumu ile kendisini belli etmektedir. Yani kişi ortada hiçbir gerçeklik olmamasına rağmen, farklı hallusinasyonlar görebilmektedir. Bu durumu sanki gerçekmiş gibi yaşadığından ciddi problemler söz konusu olabilmektedir. Eğer bu evrede bir hastalık durumu söz konusu ise mutlaka İzmir Psikolog ve Psikolojik Danışmanlık Merkezimizden destek alınmalıdır.

Psikotik İlaçlar Nelerdir?

Psikotik ilaçlar ya da antipsikotik ilaçlar, başta şizofreni olmak üzere çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Temelde hastalığın ortaya çıkarttığı belirtileri azaltma ve hastanın normal yaşamına devam etmesini amaçlamaktadır. Ruhsal ve organik hastalıkların etkili bir şekilde rahatlatılmasına olanak tanımaktadır.


0 Yorum | Aybros | Blogİletişim Kurun

Bir Psikoloğa mı İhtiyacınız Var ?

Bizi Arayın, Alanında Uzman Psikologlarımız Sizlere Yardımcı Olsun!

İzmir Pedagog, İzmir Psikolog ve Danışmanlık alanlarında hizmetinizdeyiz!