İzmir Pedagog

İzmir Pedagog

Çocuk Psikoloğu – Ergen Terapisi – İzmirde Çocuk Terapisi

İzmir pedagog ve çocuk psikologu uzmanlıklarında diğer alanlarda olduğu gibi(yetişkin, çift, aile terapisi) İzmirde Aybros Psikoloji olarak halihazırdaki danışanlarımızla yolumuza devam ettiğimizi, yeni danışanlarımızı da çözüm odaklı çalışmalarımızda kurumumuzda kabul ettiğimizi belirtiriz. Çocuk psikolojisi alanında özel olarak kendini yetiştirmiş, alanında uzman pedagog ve psikologlarımızla İzmir’de çocuk psikologu arayışında olan ebeveynlere hizmet vermekteyiz.

Bu yazımızda değerli varlıklarımız çocuklarımız için psikolojik destek, oyun terapisi, masal terapisi, çeşitli psikolojik sorunların giderilmesi konularında arayışta olan ebeveynlere rehber niteliğinde olmasını istedik. İzmir’de pedagog ararken nelere dikkat etmeli, kıstaslar neler olmalı bunlara değindik. 2 yaş gibi, 3-6 yaş arası egosantrik dönem gibi, kreş ve ilkokula başlangıç gibi hassas dönemleri, bu özveriye yararşır uzmanların sağlaması ve hizmet vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Geleceğin yetişkinlerini bugünden hazırlıyoruz.

İzmir Pedagog Önerileri

Çocuğunuz için uzman desteği almadan önce aklınızda bulunması gereken başlıca basamaklardan biri halihazırda İzmirde hizmet veren pedagog önerileri olmalıdır. Sizden önce hizmet almış aileler, danıştıkları uzmanlar hakkında ne diyor, ne yorum yapıyorlar. Memnunlar mı, nasıl bir karşılama ve danışma sürecinden geçmişler, danıştıkları problemler ne denli düzelmiş, ilerleme kaydetmiş ya da düzelmiş. Bunlar size tam anlamıyla referans olacaktır. Birçok anne-baba psikolog önerisi ile uzmanını seçmek istiyor, elbette ki haklılar. Kimse çocuğunu rastgele bir doktora, uzmana, öğretmene emanet etmek istemez. Ebeveynlerin belki de en çok seçici olması gereken durumlardan biri çocuk psikoloğu seçimi.

Aybros Psikoloji – İzmir Pedagog Hizmeti

İzmirde pedagog arayan birçok ebeveynin tercihi Aybros Psikoloji olmakta ve alanında uzman çocuk psikoloğu ve pedagoglarımızla el ele vererek çocuklarımızın hayata her anlamda sağlıklı girmesi için çalışmaktalar.

Uzmanlarımız çalıştıkları aileler tarafından tavsiye edilen pedagog olarak gösterilmekte ve referans verilmektedir. Bu durum da bizi misyonumuza uygun olması doğrultusunda gururlandırıyor.

Çocuğunuz için Uzman Ararken

Seçeceğiniz ve bir sürece gireceğiniz uzmanın çocuklarla aktif çalışmasına, güleryüzlü olmasına, gerekli terapi donanımlarına sahip olmasına(oyun terapisi, masal terapisi, çocuk testleri gibi.) önem vermeniz yerinde olacaktır. Diğer yandan pedagogun uzman olduğu konular ve çalışma alanlarını da öğrenmeniz faydalı olacaktır. Çocuk psikolojisi birçok yaş grubuna ayrılmış ve dallı budaklı bir alandır. Bu alanda çalışan uzmanın çocuklarla iletişiminin iyi olması, çocukların seviyesine kolayca inebilmesi gerekir. Bu da uzmanın işini en başta sevmesiyle alakalıdır. Diğer yandan pedagogun çocuklarla iletişiminin yanısıra ebeveynlerle de çalışabilme becerileri önemli bir husus. Çocuklardan alınan bilgileri ebeveyne aktarabilmek de çocuk psikologlarının önemli yeteneklerinden biri olmalı.

 

Çocuklarda Sık Karşılaşılan Problemler

Her birey özel ve farklı olmakla beraber çocukluk çağında başlıca görülen sorunları paylaşmak istiyoruz. Hem kurumumuza gelen danışmalarda hem klinik istatistiklerde belli başlı patolojiler ve durumlarla sıkça karşılaşılıyor. Bunlardan bazıları:

Tırnak yeme
Okul korkusu
Anneden ayrılma kaygısı
Yeme bozuklukları
Davranış problemleri
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu
Zeka geriliği(Zeka testleri kurumumuz tarafından yapılmakta)
Kaka tutma
Altını ıslatma
Kardeş kıskançlığı
Kaygı ve buna bağlı olarak sorunlar
Sınav kaygısı
Yalan söyleme
Öfke

Kurumumuzdan randevu&bilgi almak için: İletişim:

 

Çocuk Terapisinde Kullanılan Yaklaşımlar

İzmirde pedagog hizmetinde başlıca kullanılan yaklaşımlar oyun terapisi, masal terapisi, çocuklarda EMDR, ebeveyn danışmanlığı, projektif testler, dikkat testleri, zeka testleridir.

Çocuk psikoloğu ya da pedagog genellikle ilk görüşmeyi ebeveynle(rle) gerçekleştirir. Genel bir hikaye alır. Danışılan sorunlar, çocuk ve ailenin yapısı gibi birçok faktör masaya yatırılır ve uzman bir güzergah çizer. Devam eden seanslarda çocukla çalışmalar başlar. Ne tür bir çalışma yapılacağı, hangi materyallerin kullanılıp izlenecek yol uzman pedagog tarafından belirlenir.

İzmir Pedagog Ücretleri

Çözülemeyen ve bir türlü aşılamayan problemler için bir uzmana başvuracak ebeveynler İzmir pedagog ücretleri için araştırma yapıyor. İzmirde özel çocuk psikoloğu ve pedagoglar genellikle 150 ve 300 tl arasında seans ücretlerinde hizmet vermektedirler. Bu fark semtten semte değişmekte, uzmanın deneyimi ve çocuklarla olan çalışma alanları – donanımına göre farklılık gösterebiliyor.

Pedagog Ne yapar Nasıl çalışır?

Aile terapisti nasıl aile üyeleri ile çalışıyor, evlilik-çift terapisti nasıl partnerlerle çalışıyorsa pedagoglar da çocuk ve ergen psikolojisi alanında çocukların gelişimi, varsa patolojileri ve bunların sağaltılması, ebeveynlere tutum yönlendirmesi ve nasıl davranmalıyız? sorularına karşılık olmaktadır. Günümüz kent hayatında çocuklarımız ve gençlerimizi birçok sorun ve tehdit karşılamakta ve bazı durumlarda anne-babalar ne yapacaklarını bilememekteler. Bu noktada yalnız olmadıklarını ve atılacak doğru adımlarla sabırla herşeyin yoluna konabileceğini bilmeleri gerekir.

İzmirde çocuk psikoloğu çocuğun davranış problemlerini, kaygılarını, uyku-beslenme-sinirlilik gibi sorun teşkil eden alanları çalışır. Bu problemlerin sebeplerini bulur ve ortadan kaldırılma sürecini ebeveynlerle işbirliği içerisinde sağlar.

Zeka ve dikkat ile ilgili testler gerekli görülürse yapılır. Şüphelenilen bir zeka geriliği varsa bununla ilgili yordayıcı testlere başvurulur. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu şüphesindeyse yine dikkat testleri uygulanabilir. Ebeveynlerin kafası karışık ve belirsizlik içinde iseler bunlar biran önce giderilir.

Otizm, gelişim geriliği gibi özel eğitim gerektiren durumların şüpheleri anne-babalarda mevcutsa kendi başlarına bir sonuca varamazlar. Bu süreçte de pedagoglar devreye girip ailelere danışmanlık vererek ne yapılması gerekiyorsa geri bildirim verir, yönlendirir.

İzmir’de pedagog tavsiyesi arayan ebeveynlere bilmeleri gereken bütün bilgileri vermeye çalıştık. Bir çocuk uzmanı ile çalışmak nitelikli bir seçim gerektirir, size bu yazımızda yardımcı olduysak mutluyuz. Diğer yazılarımıza göz atabilir, daha fazla bilgi & iletişim için bizi arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir