İzmir Psikolog

İzmir psikolog arayışı içindeyseniz ve doğru uzmanı bulmak istiyorsanız psikolojik destek hizmeti almadan önce nelere dikkat etmelisiniz, uzmanınızı hangi kıstaslara göre seçmelisiniz bütün bunlara değindiğimiz yazımız size rehber olacak. Başlayalım.

Psikolojik danışma ihtiyacı her geçen gün artıyor. Stresle iç içe yaşam, çeşitli kaygılar, aile içi sorunlar, çocukların psikolojik ihtiyaçları, cinsel problemler gibi konularda bireyler tek başına aşamadıkları konularda artık artan farkındalıkla profesyonel desteğe başvuruyorlar ve Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi “İzmir psikolog”, pedagog, aile terapisti hizmeti veren uzmanlara ulaşıyorlar. Bu noktada uzmanınızı / kurumu seçerken neleri göz önünde bulundurmalısınız paylaşıyoruz.

İzmir Psikolog Seçerken Uzmanlık Alanları İhtiyacınızla Örtüşmeli

Psikoloji çok geniş bir alan, çocuk – ergen – yetişkin – çift – aile gibi farklı dallarının bulunması yanı sıra bu dalların kendi içinde de dalı budağı mevcut. Örneğin bir uzman kaygı bozukluğu üzerine uzmanlaşmış iken bir diğeri bipolar ve borderline kişilik bozukluğu gibi problemlerde kendini geliştirmiş olabilir. Bu sebepten destek alacağınız uzmanın gerek internet üzerindeki yorumlarından gerek iletişim bilgilerinden direkt ulaşarak sizin destek almak isteyeceğiniz alanda hizmet verip verilmediğini teyit etmeniz her şeyden önce gelmelidir.

“İzmir’de psikolog” desteği veren kurumlarda çocuk ve yetişkin uzmanları ayrı ayrı bulunabiliyor. Sadece çocuk üzerine çalışan bir uzman(pedagog) da örneğin tercih edilebilmekte. Burada destek almak isteyen bireylerin bir seçimi söz konusu olacak tabii, bazı deneyimli uzmanlar birçok konuda birikim sahibi olabiliyor. Araştırmak ve uzmanı tanımak önemli.

İzmir Psikolog Seans Ücretleri Ne Kadar?

Psikoterapi hizmeti almak isteyen bireylerin merak ettiği ve sorduğu konulardan biri de İzmirde seans ücretleri. İzmir’de psikoterapi seans ücretleri 150 tl ile 400 tl arasında değişmektedir. Genel anlamda aralık bu olmakla beraber elbette istisnai meblağlar söz konusu olabilir. Ücretlerin değişmesi uzmanın deneyimine, çalıştığı alanlara, yetkinliğine, mezuniyetine ve kullanabildiği yeteneklere göre değişebilmekte. AyBros Psikoloji olarak misyonumuz İzmirde hemşehrilerimizin psikolojik danışma hizmetini bir lüks olarak görmeden ulaşabilmesi, psikolojik problemlerini daha kısa sürede ve daha az acıyla atlatabilmelerini sağlamaktır.

İzmirde Psikolog Arıyorum En iyi Psikolog Hangisi?

İzmir’de psikolog arıyorum en iyi psikolog hangisi? sorusunun cevabı birçok faktöre göre değişiyor. Birçok destek alan birey kendi psikoterapisti ile uyum sağlıyor, fayda görüyor ve psikolojik anlamda daha sağlıklı bir hale erişebiliyor. Bu açıdan bakıldığında herkesin psikoloğu kendine en iyidir diyebiliriz. Fakat nesnel olmak gerekirse de en fazla kişiye en fazla verim sağlayan psikoterapist İzmir’de en iyi psikologdur desek yanlış olmayacaktır.

Örnekle açıklayarak başka bir açıdan yaklaşırsak; bir kişi İzmir’de panik atak tedavisi uzmanı arıyor diyelim. Bunun için de etraflıca bir araştırmaya girişiyor. Daha önce İzmir’de panik atak desteği alan kişilerin yorumlarına, düşüncelerine ulaşıyor, etrafındaki kişilere soruyor, tavsiye psikolog istiyor arkadaşlarından veya diğer yakınlarından. Böylece panik atak alanında uzman ve bu bozuklukta başarı sağlamış bir psikolog buluyor ve terapi sürecine başlıyor. Bu kişi için de İzmirde en iyi psikolog bu uzman diyebiliriz rahatlıkla. İhtiyaç hissedilen konu ile ihtiyacı karşılayabilecek en doğru uzmanın örtüştüğü durum her taraf için bir kazanım olacaktır.

Psikoterapi Hizmeti Aldığımdan Ailemin ya da Başkalarının Haberi Oluyor mu?

Psikoterapi tamamen mahrem, danışan ve psikoterapist arasında kalan bir hizmet ilişkisidir. Kesinlikle 3. kişilerle hiçbir bilgi paylaşılmaz. Bu 3. kişilere bireyi nen yakınları, ailesi de dahildir. Etik olarak bu hususa önem veren uzmanları tercih ediniz. Bir problem yaşanıyorsa bu sizi ilgilendirmekte, kimsenin haberi / alakası olmasına gerek yok. Sadece danışanın isteği, talebi doğrultusunda sürece katkı sağlanacağı düşünülüyorsa ulaşılması gereken kişilere ulaşılabilir. Bu konuyla alakalı psikoloji camiasında önde gelen 2 isimle; Freud ve Jung ile ilgili bir anekdotla bitirelim:

Jung ile bir gazeteci röportaj yapar ve Freud ile alakalı psikanaliz süreci ile ilgili özel bir soru yöneltir. Jung bu soruyu cevaplamayacağını, bunun doğru olmayacağını söyler. Gazeteci, Freud’un vefat ettiğini, artık hayatta olmadığını, bunun bir problem olmayacağını söylese de Jung cevap verir: ”Kişiler ölür, sırlar hala hayattadır”.

Ne zaman Psikolojik Destek Almalıyım?

Uzun süredir mücadele ettiğiniz sorunlarınız varsa, tek başına üstesinden gelemiyorsanız, eşiniz, aileniz sizi anlamıyor ve sığ cevaplarla geçiştiriyorsa bir uzmandan destek almanın zamanı gelmiş demektir. Yalnızlık ve anlaşılmamak gerçekten zor ve kimsenin yüzyüze gelmemesi gereken durumlar. Uzman bir psikoterapist hem empati hem koşulsuz kabul konularında kendini yetiştirmiş ve danışana tek başına olmadığını, yol arkadaşı olabileceğini hissettiren kimsedir. Bu sebeple doğru psikologun bulunması danışan adayları için altın değerindedir desek abartmış olmayız.

İlişki ve evlilik sorunlarında bazı durumlarda eşlerden biri yardım alınması taraftarı olurken diğer eş yanaşmayabiliyor. Bu noktada yapıcı olan ve çözüm için çabalayan eş, problemleri kendi başına ya da eşiyle halledemeyeceğini düşünüyorsa evlilik çift terapistine başvurabilir.

Çocuklarla ilgili sorunlarda(özellikle kaygı, alt ıslatma, korku, öfke) ebeveynler bir türlü çocuklarıyla ilgili istenen düzeni sağlayamadıysa bir oyun terapisti ya da masal terapisti gibi pedagoji alanında etkili olan terapi yöntemlerini kullanan bir çocuk psikoloğuna danışabilir.

Bireysel bazda ne zaman psikologa gidilir? sorusuna cevap verecek olrusak; çok geniş bir yelpazede değerlendirebiliriz. Geçmiş travmalar, anksiyete, depresyon, özgüven – özsaygı problemleri, sosyal hayatın istendiği gibi gitmemesi tarzında şikayet edilen problemler için psikologa danışılabilir. Bir kişi için basit, sıradan görünen bir problem bir başkası için hayatı oldukça zorlayıcı olabiliyor. Bu yüzden kimsyeyi yargılamadan saygı duyarak hayatı daha kaliteli yaşamasına vesile olmak gerekmekte. Her birey bir dünya ve kendi içinde özeldir.

Psikoterapi Kaç Seans Sürer?

Danışanlar ruh sağlıkları için, problemlerini çözebilmek için psikolojik danışmanlık merkezine ulaşır, “İzmir psikolog” hizmeti veren uzmanlardan kendine en uygun kişiyi seçer ve sürece başlar. Merak ettiği konulardan biri de seansların ne kadar süreceği olmakta. Bunun da seans ücretleri gibi tam net bir karşılığı olmasa da 3 faktöre göre kısa ya da uzun sürebildiğini söyleyelim:

  1. Danışanın sorununun derinliği ve boyutu
  2. Uzmanın tutumu, çalışma biçimi, etik çalışmaya yatkınlığı
  3. Psikoterapi için kullanılan yaklaşım (Kısa süreli çözüm odaklı terapi – Psikanaliz vb.)

AyBros Psikoloji olarak her uzmanımız için geçerli olmak üzere olabilecek en kısa seans sayısında danışanlarımızı memnun olarak kurumumuzdan ayrılmalarını sağlama misyonuna sahibiz. Gerek psikolojik destek ihtiyacının İzmirde yoğun olması, gerek sonuç odaklı çalışma sistemimiz bizi danışmanlık&terapi sürecini en kısa süre zarfında sonlandırmaya güdülemekte. Elbette senelerdir süregelen problemler, çetrefilli ve içinde birçok dinamiği barındıran sorunların çok kısa zaman zarfında çözümlenmesini beklemek gerçekçi değil. 2 evlilik düşünelim; ikisi de hemen hemen aynı sorunları barındırıyor. Biri 3 senelik diğeri 8 senelik. Bu noktada iki ilişkinin de aynı şekilde yıprandığını söyleyemeyiz.

Online Terapi ve Danışmanlık Alabilirsiniz

Kurumumuzca İzmir psikolog hizmetini yüz yüze ofislerimize gelerek alamayan uzak semtlerdeki ya da İzmir dışındaki şehirlerde yaşayan danışanlarımıza online psikolojik danışmanlık desteği de sağlıyoruz. Özellikle coronavirüs sürecinde yoğun talep olan online terapiye talepte bulunan danışanlarımızla devam etmekteyiz. Ofis çalışmalarımızın yoğunluğundan dolayı belli sayıda kota dahilinde online danışan kabul ediyor ve sadece online görüşmeye uygun danışma konularında hizmet veriyoruz. Bu sebeplerden randevu alım sürecinde mutlaka iletişime geçerek bilgi vermeniz yerinde olacaktır.

Bitirirken

Hayatı kaliteli ve dolu dolu yaşamanın bir yolu da geçmiş ve bugünkü yüklerimizi olduğumuz yerde bırakıp önümüze umutla bakarak devam etmektir. Psikoterapi de bunu gerçekleştirmek için uygulanan yaygın bir yoldur. İzmir psikolog hizmeti alırken size faydalı olacağını düşündüğünüz, iyi araştırdığınız, İzmir’de tavsiye edilen psikologlar arasından yaptığınız seçimle belki de bu seçimin ve başlangıcın, hayatınızın dönüm noktası olarak etki edeceğini bilmelisiniz. Sorununuz ya da danışacağınız konu ne olursa olsun en zor ve çetin anlarda dahi umut vardır, çaresiz değilsiniz. Sözlerimizi Nietzsche’nin alıntısıyla bitirelim:

Bir nedeni olan insan, hemen her nasıl’a katlanır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir