Aybros Psikoloji - İzmir Psikolog ve Danışmanlık - Hızlı Menü

İletişim

İzmir Wisc-r Zeka Testi

Wisc-r Zeka Testi İzmir

İzmir Wisc-r Zeka Testi

Wisc-r Zeka Testi, 1939 yılında ruh bilimci David Wescler tarafından ortaya çıkartılmıştır. Bu test yenilenmiş ve WAIS ( Wescler Yetişkin Zeka Ölçeği) olarak adlandırışmıştır ancak daha sonra yeni çalışmalar ve düzenlemeler sonucunda çocuklar için de uyarlanıp Wisc-r Çocuk Zeka Testi olarak uygulamaya sunulmuştur.Bu test 6-16 yaş çocuklar için uygundur ve test süresi 60-90 dakika arası sürmektedir.

Bireyin zihinsel performansını belirlemek amacıyla uygulanır. 2 Bölümden oluşmaktadır(Sözel ve Performans). 5’i ana test olmak üzere toplam 6 testten oluşur. Bazı testler süreye dayalı olmaktadır.

Wisc-r Zeka Testinin Avantajları Nelerdir?

Wisc-r zeka testi ülkemizde kullanılmakta, zeka testleri arasında geçerliliği yüksektir ve güzenilirdir. Testin bazı bölümlerinde bireyin çeşitli başarı ve yeteneklerini ölmesi, açık ve anlaşılır olması testin olumlu taraflarıdır.

Bir çok kurum üstün yetenekli çocuklar için, bu testin sonucuna göre değerlendirme yapar.

Öğrenme güçlüğü, odaklanamama, disleksi gibi rahatsızlıklar bu testle tespit edilebilmektedir

Bu testin en önemli avantajı, çocuğunuzun yetenklerini ve nelere yatkın olduğunu erken yaşlarda öğrenerek yönlendirme yapmanızı sağlar. Bu yüzden hayatta daha başarılı olmasını, zaman kaybetmemesini ve yeteneklerini geliştirmesini sağlayabilirsiniz. Kimse yeteneği olmadığı, öğrenmekte güçlük çektiği ve yatkın olmadığı alanlarda çalışmak, çaba göstermek istemez. Bu nedenle Çocuklarımızın ilerideki hayatında ve başarılarında bu test büyük ölçüde önemlidir.

Alt Test Bölümleri

Sözel Bölümler

 1. Genel Bilgi
 2. Benzerlikler
 3. Aritmetik
 4. Sözcük Dağarcığı
 5. Yargılama
 6. Sayı Dizisi (Ek Test)

Performans

 1. Resim Toplama
 2. Resim Düzenleme
 3. Küplerle Desen
 4. Parça Birleştirme
 5. Şifre
 6. Labirentler (Ek Test)

Wisc-r Zeka Testini Kim Yapabilir ?

Ölçme testini uygulayan kişinin psikolojik danışmanlık ve rehberlik, psikoloji, psikolojik hizmetler lisans mezunu olmasıyla birlikte bu test için yeterlilik sertifakasını veren resmi ya da özel kuruluşların eğitim programına katılması ve başarılı olması gerekmektedir.

Wisc-r Zeka Testi Nerede Yapılır?

Aybros Psikoloji merkezi olarak yetkin psikologlarımız aktif olarak İzmir’de wisc-r testi uygulamaktadır. Bu testi uyguladığımız çocuklarımızın geri dönüş ve başarıları hakkında ailelerinin yaptığı bazı yorumları inceleyebilirsiniz.

İletişim Kurun

Bir Psikoloğa mı İhtiyacınız Var ?

Bizi Arayın, Alanında Uzman Psikologlarımız Sizlere Yardımcı Olsun!

İzmir Pedagog, İzmir Psikolog ve Danışmanlık alanlarında hizmetinizdeyiz!