İzmir Panik Atak Tedavisi

İzmir Panik Atak Tedavisi

İzmir Panik Atak Tedavisi merkezi arayan ve bu problemden muzdarip olan bireyler derin araştırmalar içine girebiliyor. Bu yazımızda konuyu öz haliyle vereceğiz ve bilinmesi gereken ne varsa okuyucularımıza sunuyoruz. Biliyoruz ki panik atak çekenin bildiği ve yaşam kalitesini ciddi anlamda bozan bir rahatsızlık. Fakat çaresiz ya da umutsuz bir durum asla değil. Panik atak tedavisi, ilaçlı ilaçsız panik atak tedavi yöntemleri, panik atak belirtileri, tekrar atak yaşayacağım korkusu, etrafımıza söyleyelim mi? gibi birçok konuya gelin birlikte bakalım.

Önce Panik Atak’ın Ciddiyetini Anlamalı

İzmir panik atak tedavisi” alanında çalışan uzmanların aşina oldukları cümlelerden biri şudur ”o an kendimi kaybedecek hatta ölecek gibi oluyorum”. Bunu şu tür cümleler takip eder ”ya o an kalp krizi geçirir de ölürsem”, ”korkuyorum, utanıyorum, panik atak geçirebileceğim yerlere gitmiyorum”:..

Bu tür korkular ve kaygılar o kadar doğal ki, kimse ”iş sende biter, sen kendin halledeceksin kafanda” gibi sığ yaklaşımları doğru bulmuyoruz. Kişinin elinde olsaydı bu azap veren durumu bir kere olsun yaşamazdı zaten. Kaldı ki bunu yaşayanlar ”düşmanım bile yaşamasın” gibi merhametli konuşmalar yapıyor.

Senin Panik Atak Belirtilerin Nasıl?

Her bireyde belirtiler farklılık gösterebiliyor. Fakat ortak görülen belli başlı belirtiler var. Nefes alamda güçlük, boğulma hissi, kalp çarpıntısı ve kalp krizi geçirecekmiş korkusu, ellerde ayaklarda karıncalanma, boşalma hisleri, kendinden yabancılaşma, gerçekliğin kaybediliyor algısı, terleme gibi belirtiler en fazla şikayet edilenler.

Her uzmanın, her yaklaşımın panik atak tedavisine yaklaşımı farklı. Kurumumuz da panik atak çözümü için kendine özgü ve birçok danışanca yarar sağlanan çalışmalar yapmakta. Bunun bir ayağı da her danışanın belirtilerinden yola çıkarak ona özel bir yol haritası çizmek.

Panik Atak mı Panik Bozukluk mu?

Bu iki durum farklı. Panik atak 5-10 dakika ile birkaç saate kadar çıkabilen üstte verdiğimiz belirtilerle seyreden kişiye bunaltı, sıkkınlık ve tedirginlik veren durumlar. Panik bozukluk ise kişinin panik atakları süreğen şekilde yaşayarak, tekrar yaşayacak mıyım? kaygısını taşıması, günlük hayat işlevini bozması(belli yerlere gidememe, kaçınma davranışları, sosyalliğinin bozulması, eskiden arkadaşlarıyla rahat bir şekilde gerçekleştirdiği aktivitelerden uzaklaşmak gibi.). Özetle, panik bozukluk, panik atakların süreğenleşmiş hali.

Panik Atak Tedavisi Yöntemleri

İzmirde panik atak tedavisi yapan kurum – uzmanlar bilimsel açıdan kanıtlanmış ve panik ataklarda etkililiği bulunan yaklaşımları kullanmalıdır. Bunlardan bazıları; Bilişsel davranışçı terapi, EMDR, davranışçı yaklaşım, psikoeğitim, Hipnoz gibi ekollerdir. Psikolojik destek almak isteyen bireylerin, destek alacakları merkezde bu tür bilimsel niteliği olan yaklaşımların kullanıldığını gözetmeleri faydalarına olacaktır. Biliyoruz ki bu tür hassas alanlarda psikolog olmayan bireylerin de alanı işgal ettiği bir gerçek. Bu sebeple destek alacağınız kurum/merkezin psikolog/psikologlarca yürütüldüğünü kıstas almanız yerinde olacaktır.

İlaçsız Panik Atak Tedavisi

İzmirde panik atak desteği verdiğimiz birçok danışanımız bu sorunlarının ilaçsız tedavi edilip edilemeyeceğine yönelik sorularla gelebiliyor. Bazı kişiler uzun seneler ilaç kullandığını belirtiyor, bazıları ilacı bıraktıktan sonra belirtilerin ortaya çıktığını ve bu durumun kendilerini kötü hissetmelerine sebep olduğunu vurguluyorlar. Bu noktada birkaç bilgilendirme yapma gereği duyuyoruz. İlaç tedavisinin tek başına yeterli ve tam bir uygulama olarak görmüyoruz. Kişi ilaç kullansın ya da kullanmasın muhakkak ki sorunun asıl sebeplerine psikoterapi ile bakılması, sorunu kökten çözme yoluna girilmesi gerektiğini savunuyoruz. Daha uzun soluklu ve kökten değişim için psikolojik desteği başvurulması gereken bir araç olarak görüyoruz.

Panik Atak Tedavisi Kaç Seans Sürer

Panik atak tedavisi almak isteyen bireylerin merak ettiği diğer konu tedavi sürecinin kaç seans süreceği olmakta. Bir an önce bu hayatı zorlaştıran problemden kurtulmak ve artık korkmadan, kaygılanmadan hayatı keyifle yaşamak herkesin isteği. Bu noktada panik atak çözümünün kaç seans süreceği uzmandan uzmana değişiklik gösterebildiği gibi danışanda problem ne kadar süredir var, şiddeti ne durumda, psikoterapiye yanıtıi uyumu ve uzmanın danışan için seçtiği en uygun yöntem(psikologun deneyimi burada devreye giriyor) gibi birçok faktör etkili. Fakat kabaca bir aralık vermek gerekirse 4 seans ile aylar boyu süren bir psikoterapi sürecinde değişebilmekte.

Panik Atak Problemimi Etrafımla Paylaşmalı mıyım?

Bu sorunun cevabı aslında ne psikologun ağzında ne de danışanın kendi elinde. Bu, tamamen danışanın etrafındaki kişilerin anlayışı, kabullenme seviyesi, farkındalığı ile alakalı. Bazı bireyler çok şanssız bazıları ise tam tersi. Eğer paylaştığınızda daha kötü hissettiriliyor, anlaşılmadığınızı düşünüyorsanız paylaşmayın. Biliyoruz ki birçok kişi şu tür cümlelerle savuşturuluyor ve itiliyor:
”Herşey senin kafanda biter”. ”Daha önce de aynısını yaşadın bak öldün mü, kalp krizi geçirdin mi, birşey olmadı”. ”Başkalarında ne dertler var hâline şükret…”

Bu tarz yaklaşımlar ve sığ cevaplar problemin hafiflemesinden öte daha da kötüleşmesine dahi sebep olabiliyor. Özellikle bu tür cevapların geldiği kişilerin danışanın en yakını(ailesi, dostları, eşi, sevgilisi) gibi en çok ihtiyaç duyduğu kişilerden geliyorsa durum daha da vahim bir hal alabiliyor. Çünkü dışarıdan sıradan görünüyor gibi olsa da kişiye içten içe cehennemi yaşatan bir problemdir panik atak. Bu durumda olan bireylere tavsiyemiz, kendilerine profesyonel yaklaşacak bir uzman desteği almalarıdır.

Aybros Psikoloji Bünyesinde Panik Atak Tedavisi Nasıl İlerliyor?

Kurumumuz psikologları dünyada kabul görmüş metodları kullanarak ve yılların getirdiği deneyimle kendi yaklaşımlarını da harmanlayarak destek talep eden danışanların daha kaliteli bir yaşama kavuşmasına aracılık etmişler ve yeni danışanlarımızla da çalışmalarına devam etmekteler. Bazı tekniklerde olduğu gibi her danışana aynı yapılandırılmış sistem uygulamıyoruz. Kişi için en uygun ve hızlı sonuç alabileceği her olasılığı masaya koyuyoruz.

Online Panik Atak Psikolog Desteği

Özellikle coronavirus dönemi ile beraber evden çıkamamayla birlikte online terapi seçeneği yaygınlaştı. İzmirde hemşerilerimize panik atak ve diğer psikolojik rahatsızlıklarında destek vermenin yanında, şehirdışından gelen talepleri de karşıladık. Eve tıkılı kalmanın bir getirisi olarak bireylerde belirsizliğin getirdiği kaygı düzeyi arttı. Bu kaygının bir boyutu da panik atak belirtileri gösterilmesidir. Bu kısım danışanlarımızla da skype üzerinden süreçte beraber olduk, üstesinden birlikte geldik. Online terapi ile ilgili detaylı bilgiyi yazımızdan alabilir, İzmir dışında olup destek almak istiyorsanız randevu oluşturabilirsiniz.

Panik Atak ile hayat Boyu Yaşamak Zorunda Değilsiniz

Panik atak yaşayan bireyler hele uzun süre bununla yaşıyorsa, umutsuzluk ve böyle devam edecek hisleri barındırabiliyor. Fakat panik atağın çözümü var. Bugüne kadar bununla yaşıyor olmanız, bundan sonra da bununla devam edeceğiniz anlamına gelmiyor. Modern psikoloji ve psikoterapi yöntemleriyle ve doğru uzmanlarla emin ellerde panik atak sorununuz yaşamınızı sıkboğaz edecek bir problem olmaktan çıkabilir. Yeter ki inanın, çabalayın ve psikolojik destek alın.

Alakalı yazılarımız: Anksiyete tedavisi Panik atak belirtileri Depresyon tedavisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir