Aybros Psikoloji - İzmir Psikolog ve Danışmanlık - Hızlı Menü

İletişim

Bayraklı Psikolog

Psikologlar hangi hizmetleri sağlar? Bu profesyone...

İzmir Bayraklı Psikolog

Psikologlar hangi hizmetleri sağlar? Bu profesyoneller psikolojinin çeşitli yönlerinde eğitilmiştir ve çoğu terapötik ortamlarda çalışır. Ayrıca bilimsel araştırma yaparlar ve akademik bir ortamda ders verirler.

Psikologlar hangi hizmetleri sağlar? Bu profesyoneller psikolojinin çeşitli yönlerinde eğitilmiştir ve çoğu terapötik ortamlarda çalışır. Ayrıca bilimsel araştırma yaparlar ve akademik bir ortamda ders verirler. Bazı psikologlar ayrıca örgütsel ve endüstriyel ortamlarda çalışırlar, diğerleri ise adli soruşturma veya sporla ilgili olabilir. Bu makalede, psikologların sağladığı farklı hizmet türlerini inceleyeceğiz ve bunların çeşitli bağlamlardaki özel kullanımlarını iki alt başlıkta tartışacağız. Bunlar:

  • Danışman
  • Değerlendirme

Danışman

Danışman, akıl hastalıklarının tedavisinde uzmanlaşmış eğitimli bir psikolojik sağlık uzmanıdır. Bir danışmanın rolü, bir kişinin psikolojik durumunu değerlendirmeyi ve sorunlarını çözmek için çeşitli teknikleri uygulamayı içerir. Ayrıca danışmanlar, tedavi planları geliştirmek veya sağlığın teşviki ve geliştirilmesine ilişkin danışmak için diğer tıp uzmanlarıyla birlikte çalışabilirler. Bazı psikologlar, yaşam sonu bakımı veya davranışsal tıp gibi alanlarda da uzmanlaşmıştır. Uygulamaları, güçlü yönlere dayalı bakış açıları ve uygulamaları geliştirmeye odaklanır. Psikoterapi, eğitim hizmetleri ve ruh sağlığı sorunlarının önlenmesi ve iyileştirilmesini içerir.

Birçok terapist ve danışman, özel muayenehane ve entegre sağlık sistemleri gibi çeşitli ortamlarda çalışır. Bazıları bağımsız çalışmayı tercih ediyor ve birçoğu bu alana yüksek lisans derecesi ile giriyor. Halkın ruh sağlığı konusunda bilinçlenmesiyle birlikte terapi ve danışmanlık hizmeti arayanların sayısı da arttı. Sonuç olarak, yüksek lisansa hazır bir danışman hastanelerde, sosyal hizmet kuruluşlarında, okullarda, dini kurumlarda ve ıslahevlerinde iş bulabilir.

Bir danışmanın ve psikoloğun iş kapsamı, eyalet düzenleme kurullarına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Çoğu eyalette, bir danışman yüksek lisans derecesine sahip olmalı ve bir staj dönemini tamamlamış olmalıdır. Eğitimlerini tamamladıktan sonra, ulusal bir sınavı geçmeleri ve uygulama lisansı almaları gerekir. Eğitimin süresi, yaşadığınız eyalete göre değişir. Bazı eyaletlerde, bir danışmanın uygulamaya başlayabilmesi için yalnızca bir stajın tamamlanması gerekir.

Lisanslı psikologlar, çok çeşitli danışmanlık türlerinde uzmanlaşabilirler. Bazıları belirli psikolojik bozukluklarda veya kronik hastalıklarda uzmanlaşmıştır. Diğerleri, öğrenme güçlüğü olan çocukları olan hastanelerde veya kolej danışma merkezlerinde çalışabilir. Özel popülasyonlarla çalışma konusunda tutkuluysanız, topluluk temelli kuruluşlarda bir kariyer düşünün. Bir psikolog, müşterilerin çok çeşitli problemlerle başa çıkmasına yardımcı olacaktır. Bir psikolog, en iyi hareket tarzını belirlemek için bir müşterinin davranışını da değerlendirebilir.

Hem danışmanlar hem de psikologlar çok çeşitli hizmetler sunarken, bunlar farklıdır. Danışmanlar daha çok önleme ve tedaviye odaklanırken, psikologlar belirli konularla çalışır. Bir danışman, danışanların madde bağımlılığı, yaşlanma, aile sorunları ve stres yönetimi gibi sorunlarla başa çıkmasına yardımcı olan bir genelci olabilir. Danışmanlar bireylerle çalışırken, psikologlar belirli gruplarla çalışır ve davranışsal ve duygusal bozuklukları teşhis eder, tedavi eder ve yönetir.

Değerlendirme

Tıbbi muayeneler gibi, psikologların sağladığı değerlendirme hizmetleri de hastalardan bilgi toplamak için tasarlanmıştır. Bu veriler, çalışan bir teşhis geliştirmek, bir problemin olmadığını doğrulamak veya mevcut bir teşhisi iyileştirmek için kullanılır. Bu değerlendirmelerin amacı, davranış, düşünce ve ilişkilerdeki potansiyel olarak sorunlu kalıpları belirlemektir. Bir psikolog bu sorunları teşhis edebilecek ve en iyi tedavi yöntemini belirleyebilecektir. Aşağıda psikologların sağladığı bazı değerlendirme hizmetleri örnekleri verilmiştir.

 

Psikolojik değerlendirme, bir psikoloğun bir bireyin performansını aynı ortamdaki diğerlerinin performansına karşı değerlendirdiği bir süreçtir. Bir çocuğun performansını aynı durumdaki diğerlerininkiyle karşılaştırmak için standartlaştırılmış testler kullanılır. Standartlaştırılmış testler, standart koşullar altında geliştirildikleri için güvenilir olma avantajına sahiptir. Test materyalleri ve puanlama prosedürleri, puanlar arasındaki karşılaştırmaların geçerli olmasını sağlamak için dikkatlice tasarlanmıştır. Psikologlar, puanları yüzdelik sıralar veya standart puanlar şeklinde sağlar. Bayraklı Psikolog ile her türlü ruhsal tedavinizi rahatlıkla olabilirsiniz. İnsan ruhunu eğitmede ve tedavi etmede profesyonel psikologlar ile çalıştıklarından dolayı oldukça fazla hasta memnuniyetine sahiptirler. Bayraklı Psikolog bu yüzden tercih edilmelidir.

 

İletişim Kurun

Bir Psikoloğa mı İhtiyacınız Var ?

Bizi Arayın, Alanında Uzman Psikologlarımız Sizlere Yardımcı Olsun!

İzmir Pedagog, İzmir Psikolog ve Danışmanlık alanlarında hizmetinizdeyiz!

English Turkish